plasma-disks - en to id translation catalogue (21 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
id: Atribut prefail <= ambang batas.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
id: Pemeriksaan status SMART mengembalikan 'DISK OK' tetapi kami menemukan bahwa beberapa atribut (penggunaan atau prefail) telah <= ambang batas pada suatu waktu di masa lalu.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
id: Log galat peranti berisi catatan kegalatan.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
id: Log uji-mandiri peranti berisi rekaman kegalatan. [hanya ATA] Uji-mandiri gagal terkedaluwarsa oleh uji-mandiri berhasil diperpanjang lebih baru yang diabaikan.

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
id: Pemantauan Kesehatan Peranti Penyimpanan

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
id: Hak cipta 2020 Harald Sitter

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
id: Tidak dapat memperoleh data. KDED belum berjalan.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
id: Tidak ada peranti S.M.A.R.T. yang ditemukan.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
id: Sistem SMART pada peranti ini melaporkan masalah. Ini mungkin merupakan tanda kegagalan peranti yang akan segera terjadi atau keandalan data terganggu. Cadangkan data Anda dan ganti drive ini sesegera mungkin untuk menghindari kehilangan data apa pun.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
id: <p>Firmware SMART tidak melaporkan kegagalan, tetapi ada tanda-tanda awal kegagalan fungsi. Ini mungkin tidak menunjukkan kegagalan peranti yang akan segera terjadi tetapi membutuhkan analisis jangka panjang. Cadangkan data Anda dan hubungi produsen disk ini, atau ganti terlebih dahulu agar aman.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
id: Perangkat ini tampaknya berfungsi seperti yang diharapkan.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
id: Manajer Partisi

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
id: Cadangkan

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
id: Pemantau

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
id: Abaikan

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
id: Informasi Detail

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
id: Laporan baca SMART untuk peranti penyimpanan %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
id: Masalah Peranti Penyimpanan

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
id: Perangkat penyimpanan <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) kemungkinan akan segera rusak!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
id: Perangkat penyimpanan <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) menampilkan indikasi ketidakstabilan.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
id: Kelola
