plasma-disks - en to is translation catalogue (13 entries)

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
is: Ástandsvöktun tækja

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
is: Höfundarréttur 2020 Harald Sitter

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
is: Engin S.M.A.R.T. tæki fundust.

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
is: Þetta tæki lítur út fyrir að virka sem skyldi.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
is: Disksneiðaumsýsla

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
is: Öryggisafrit

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
is: Skjár

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
is: Hunsa

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
is: Ítarlegri upplýsingar

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
is: Vandamál í geymslutæki

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
is: Gagnageymslan <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) er líkleg til að bila á næstunni!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
is: Gagnageymslan <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) sýnir merki um óstöðugleika.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
is: Stjórna
