plasma-disks - en to is translation catalogue (19 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
is: Eigindi forbilunar <= mörkum.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
is: SMART-stöðutékk skilaði 'DISKUR Í LAGI' en við uppgötvuðum að sum eigindi (sem tengjast notkun eða forbilun) hafa verið <= mörkum á einhverjum tímapunkti.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
is: Villuskrá tækisins inniheldur villufærslur.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
is: Sjálfspróunarannáll tækisins inniheldur villufærslur. [ATA eingöngu] Misheppnuð sjálfspróf sem eru úrelt vegna nýrri heppnaðra ítarlegri sjálfsprófa eru hunsuð.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Open Partition Manager
is: Opna Disksneiðaumsjón

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Perform Backup
is: Taka öryggisafrit

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
is: Gat ekki sótt gögn. KDED keyrir ekki.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
is: Engin S.M.A.R.T. tæki fundust.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
is: SMART-kerfi tækisins tilkynnir um vandamál. Þetta getur verið merki um yfirvofandi bilun tækisins eða að áreiðanleiki gagna sé í hættu. Taktu öryggisafrit af gögnunum og skiptu út drifinu sem fyrst til að glata ekki neinum gögnum.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
is: <p>SMART fastbúnaðurinn tilkynnir ekki bilun, en það eru einhver merki um lélega virkni. Þetta bendir ekki endilega til þess að tækið sé að bila en krefst ítarlegri greiningar. Taktu öryggisafrit af gögnunum og hafðu samband við framleiðanda disksins, eða skiptu honum út til vonar og vara.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
is: Þetta tæki lítur út fyrir að virka sem skyldi.

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
is: Fylgjast með

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
is: Hunsa

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Show Details
is: Sýna upplýsingar

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
is: Lesa SMART-skýrslu fyrir geymslutæki %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
is: Vandamál í geymslutæki

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
is: Geymslutækið <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) er líklegt til að bila á næstunni!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
is: Geymslutækið <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) sýnir merki um óstöðugleika.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
is: Umsjón
