plasma-disks - en to ka translation catalogue (21 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
ka: სიკვდილისწინა ატრიბუტები <= ზღვარი.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
ka: SMART სტატუსის შემოწმება დაბრუნდა "DISK OK", მაგრამ ჩვენ აღმოვაჩინეთ, რომ ზოგიერთი (გამოყენება ან ასაწყობი) ატრიბუტი წარსულში გარკვეულ დროს < = ბარიერი.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
ka: დისკის ჟურნალი შეცდომების შესახებ ჩანაწერებს შეიცავს.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
ka: მოწყობილობის თვითტესტის ჟურნალი შეიცავს შეცდომების ჩანაწერებს. [მხოლოდ ATA] იგნორირებულია ახალი წარმატებული გაფართოებული თვითტესპორტის მიერ მოძველებული თვითტესტები.

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
ka: საცავის მოწყობილობის ჯანმრთებობის თვალყურის დევნება

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
ka: 2020 Harald Sitter, ყველა უფლება დაცულია

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
ka: მონაცემების მიღება შეუძლებელია. KDED გაშვებული არაა.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
ka: მოწყობილობა S.M.A.R.T. ტექნოლოგიის მხარდაჭერით ნაპოვნი არაა.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
ka: ამ მოწყობილობის SMART სისტემის ანგარიშში დისკის სიკვდილის აშკარა ნიშნებია. სასწრაფოდ აიღეთ მარქაფი და გამოცვალეთ დისკი.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
ka: <p> SMART მიკროკოდი ავარიას არ გადმოგვცემს, მაგრამ მისი ადრეული ნიშნების შემჩნევა უკვე შესაძლებელია. ეს შეიძლება არ მიუთითებდეს გარდაუვალ ავარიაზე, მაგრამ ძირეულ გამოკვლევას მოითხოვს. დაამარქაფეთ თქვენი მონაცემები და დაუკავშირდით დისკის მწარმოებელს. ან გამოცვალეთ ის, რათა უსაფრთხოდ იყოთ. </p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
ka: მოწყობილობა სრულად მწყობრშია.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
ka: დანაყოფების მმართველი

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
ka: მარქაფი

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
ka: მონიტორინგი

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
ka: უგულებელყოფა

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
ka: დეტალური ინფორმაცია

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
ka: საცავის მოწყობილობის SMART ანგარიშის წაკითხვა: %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
ka: საცავის მოწყობილობის პრობლემები

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
ka: საცავის მოწყობილობა <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) მალე მოკვდება!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
ka: საცავის მოწყობილობა <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) არასტაბილურობის ნიშნებს ავლენს.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
ka: მართვა
