plasma-disks - en to nn translation catalogue (21 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
nn: Prefail-attributt ≤ grense.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
nn: SMART-statusn melde om «DISK OK», men me fann at nokre (bruks- eller prefail-)attributt har vore ≤ grensa tidlegare.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
nn: Feilloggen til eininga har ei oversikt over feila.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
nn: Sjølvtestloggen til eininga har ei oversikt over feila. [Berre ATA] Sjølvtestar som gav feil, men som er utdaterte på grunn av seinare vellukka feiltestar, vert ignorerte.

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
nn: Overvaking av helsetilstanden til lagringseiningar

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
nn: © 2020 Harald Sitter

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
nn: Klarte ikkje henta inn data. KDED køyrer ikkje.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
nn: Fann ingen S.M.A.R.T.-einingar.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
nn: SMART-systemet til lagringseininga melder om feil. Dette er eit teikn på at eininga snart vil havarera eller at data ikkje lenger vert påliteleg lagra på eininga. For å unngå å mista data, bør du ta ein reservekopi av alle dataa på eininga og så byta ho ut .

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
nn: <p>SMART-fastvaren melder ikkje om feil, men det finst tidleg­signal på feil­funksjonering. Dette medfører ikkje nødvendig at eininga vil slutta å verka i nær framtid, og det krev analyse over lengre tid. Ta ein reservekopi av alle dataa dine og ta kontakt med leverandøren av disken, eller byt ut disken for å vera på den sikre sida.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
nn: Eininga ser ut til å fungera som ho skal.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
nn: Partisjonshandsaming

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
nn: Reservekopi

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
nn: Overvak

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
nn: Ignorer

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
nn: Detaljert informasjon

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
nn: Les SMART-rapport for lagringseininga %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
nn: Problem med lagringseining

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
nn: Lagringseininga <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) vil truleg snart havarera!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
nn: Lagringseininga <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) viser teikn på ustabilitet.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
nn: Handsam
