plasma-disks - en to pa translation catalogue (16 entries)

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
pa: ਡਿਵਾਇਸ ਗਲਤੀ ਲਾਗ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀਆਂ ਦਾ ਰਿਕਾਰਡ ਹੈ।

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
pa: ਡਿਵਾਇਸ ਸਵੈ-ਟੈਸਟ ਲਾਗ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀਆਂ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੈ। [ਸਿਰਫ਼ ATA] ਨਵੇਂ ਕਾਮਯਾਬ ਵਧੀਕ ਸਵੈ-ਟੈਸਟ ਰਾਹੀਂ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕੀਤੇ ਅਸਫ਼ਲ ਹੋਏ ਸਵੈ-ਟੈਸਟਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Open Partition Manager
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Perform Backup
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਲਵੋ

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
pa: ਡਾਟਾ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। KDED ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ।

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
pa: ਕੋਈ S.M.A.R.T. ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
pa: ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ SMART ਸਿਸਟਮ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇਸ ਛੇਤੀ ਹੀ ਵਾਪਰਨ ਵਾਲੇ ਡਿਵਾਈਸ ਫੇਲ੍ਹ ਦਾ ਲੱਛਣ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਡਾਟੇ ਦੀ ਭਰੋਸੇਯੋਗਤਾ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਕਿਸੇ ਵੀ ਡਾਟੇ ਦੇ ਨੁਕਸਾਨ ਤੋਂ ਬਚਣ ਲਈ ਆਪਣੇ ਡਾਟੇ ਦਾ ਬੈਕਅੱਪ ਲੈ ਕੇ ਜਿੰਨਾ ਛੇਤੀ ਹੋ ਸਕੇ ਇਸ ਡਰਾਇਵ ਨੂੰ ਬਦਲ ਦਿਓ।

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
pa: ਇਹ ਡਿਵਾਈਸ ਉਮੀਦ ਮੁਤਾਬਕ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
pa: ਮਾਨੀਟਰ

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Show Details
pa: ਵੇਰਵਿਆਂ ਨੂੰ ਵੇਖੋ

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼ ਡਿਵਾਈਸ %1 ਲਈ SMART ਰਿਪੋਰਟ ਦੇ ਵੇਰਵੇ ਪੜ੍ਹੋ

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼ ਡਿਵਾਈਸ ਦੀਆਂ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼ ਡਿਵਾਈਸ <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) ਦੇ ਛੇਤੀ ਹੀ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਣ ਦੀ ਉਮੀਦ ਹੈ

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼ ਡਿਵਾਈਸ <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) ਅਸਥਿਰਤਾ ਦੇ ਸੰਕੇਤ ਦੇ ਰਿਹਾ ਹੈ।

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
pa: ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ
