plasma-disks - en to ro translation catalogue (21 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
ro: Atribute de pre-eșuare <= decât pragul.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
ro: Verificarea stării SMART a întors „DISK OK” dar am depistat că unele atribute (utilizare sau pre-eșuare) au fost <= decât pragul în trecut.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
ro: Jurnalul de erori al dispozitivului conține înregistrări de erori.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
ro: Jurnalul de testare automată al dispozitivului conține înregistrări de erori. [Doar ATA] Testele automate eșuate, ce sunt învechite de către teste automate reușite mai noi, sunt ignorate.

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
ro: Monitorizarea sănătății dispozitivelor de stocare

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
ro: Drept de autor 2020 Harald Sitter

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
ro: Nu se pot obține date. KDED nu rulează.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
ro: Niciun dispozitiv S.M.A.R.T. găsit.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
ro: Sistemul SMART al acestui dispozitiv raportează probleme. Acesta poate fi un semn de eșuare iminentă a unității sau de compromitere a fiabilității datelor. Faceți o copie de rezervă a datelor și înlocuiți această unitate cât mai curând posibil pentru a evita pierderea datelor.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
ro: <p>Microcodul SMART nu raportează un eșec, dar sunt semne timpurii de funcționare greșită. Aceasta poate să nu indice spre o eșuare iminentă a dispozitivului, dar necesită o analiză de durată. Faceți o copie de rezervă a datelor și contactați producătorul discului sau înlocuiți-l pentru orice eventualitate.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
ro: Acest dispozitiv pare să funcționeze conform așteptărilor.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
ro: Gestionar de partiții

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
ro: Creează copie de rezervă

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
ro: Monitorizează

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
ro: Ignoră

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
ro: Informații detaliate

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
ro: Citește raportul SMART pentru dispozitivul de stocare %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
ro: Probleme cu dispozitiv de stocare

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
ro: Dispozitivul de stocare <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) e probabil să eșueze în curând!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
ro: Dispozitivul de stocare <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) arată semne de instabilitate.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
ro: Gestionează
