plasma-disks - en to sv translation catalogue (19 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
sv: Egenskaper innan fel ≤ tröskel.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
sv: S.M.A.R.T. statuskontroll returnerade 'DISK OK' men vi fann att några egenskaper (användningsegenskaper eller egenskaper innan fel) har varit ≤ tröskeln någon gång tidigare.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
sv: Enhetens fellogg innehåller felposter.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
sv: Enhetens självtestlogg innehåller felposter. [Bara ATA] Misslyckade självtester föråldrade av en nyare framgångsrik utökad självtest ignoreras.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Open Partition Manager
sv: Öppna partitionshanterare

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Perform Backup
sv: Utför säkerhetskopiering

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
sv: Kan inte erhålla data. KDED kör inte.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
sv: Inga S.M.A.R.T.-enheter hittades.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
sv: Enhetens SMART-system rapporterar problem. Det kan vara ett tecken på nära förestående fel eller att datasäkerhet äventyras. Säkerhetskopia data och ersätt enheten så snart som möjligt för att undvika dataförlust.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
sv: <p>S.M.A.R.T. fast programvara rapporterar inte ett fel, men det finns tidiga tecken på funktionsfel. Det kanske inte är ett tecken på nära förestående enhetsfel men kräver analys under längre tid. Säkerhetskopia data och kontakta tillverkaren av disken, eller ersätt den i förebyggande syfte för att vara på den säkra sidan.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
sv: Enheten verkar fungera som förväntat.

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
sv: Bildskärm

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
sv: Läs SMART-rapport för lagringsenhet %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
sv: Lagringsenhetsproblem

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
sv: Lagringsenheten <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) går troligen snart sönder.

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
sv: Lagringsenheten <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) visar indikationer på instabilitet.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
sv: Hantera
