plasma-disks - en to tr translation catalogue (19 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
tr: Arıza öncesi öznitelikleri ≤ arıza eşiği.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
tr: SMART durum denetlemesi “DISK OK” döndürdü; ancak daha önce geçmişte kimi özniteliklerin (arıza öncesi veya kullanım) eşiğe yaklaştığını veya ulaştığını belirledik.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
tr: Aygıt hata günlüğü, hata kayıtları içeriyor

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
tr: Aygıt öz sınaması hata kayıtları içeriyor [Yalnızca ATA]. Geçmişte başarısız olan öz sınamalar daha yeni bir genişletilmiş öz sınama tarafından geçersiz kılınırsa eski sınamalar yok sayılır.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Open Partition Manager
tr: Bölüntü Yöneticisi’ni Aç

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Perform Backup
tr: Yedek Gerçekleştir

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
tr: Veri alınamıyor. KDED çalışmıyor.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
tr: Bir S.M.A.R.T. aygıtı bulunamadı

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
tr: Bu aygıtın SMART sistemi sorunlar bildiriyor. Bu yakın bir aygıt arızası işareti olabilir veya veri güvenliğinin kırıldığını gösterebilir. Verinizi yedekleyin ve veri kaybını önlemek için bu sürücüyü en kısa zamanda değiştirin.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
tr: <p>SMART donanım yazılımı bir sorun bildirmiyor; ancak erken bozulma işaretleri var. Bu yakın bir aygıt arızasını göstermeyebilir; ancak dikkatli bir çözümleme gereklidir. Verinizi yedekleyin ve aygıt üreticisine durumu bildirin veya şimdiden bu sürücüyü değiştirin.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
tr: Bu aygıt düzgün çalışıyor.

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
tr: İzle

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
tr: Yok Say

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
tr: %1 depolama aygıtı için SMART raporunu oku

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
tr: Depolama Aygıtı Sorunları

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
tr: <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) depolama aygıtı yakın zamanda arızalanabilir!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
tr: <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) depolama aygıtı kararsızlık işaretleri gösteriyor.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
tr: Yönet
