plasma-firewall - en to cs translation catalogue (84 entries)

en: Error fetching information from the firewall.
cs: Chyba při stahování informací z firewallu.

en: firewalld %1
cs: firewall %1

en: Not Connected
cs: Nepřipojen

en: Established
cs: Navázáno

en: Listening
cs: Poslouchám

en: Any
cs: Cokoliv

[ctx: address on interface]
en: %1 on %2
cs: %1 na %2

en: Anywhere
cs: Kdekoliv

[ctx: firewallAction incoming]
en: %1 incoming
cs: %1 Příchozí

[ctx: firewallAction outgoing]
en: %1 outgoing
cs: %1 Odchozí

en: Yes
cs: Ano

en: Invalid Call
cs: Neplatné volání

en: Off
cs: Vypnuto

en: Low
cs: Nízká

en: Medium
cs: Střední

en: High
cs: Vysoká

en: Full
cs: Plný

en: None
cs: Žádný

en: New connections
cs: Nová spojení

en: All packets
cs: Všechny pakety

en: Allow
cs: Povolit

en: Deny
cs: Zakázat

en: Reject
cs: Odmítnout

en: Limit
cs: Omezení

en: Secure HTTP
cs: Bezpečné HTTP

en: Secure IMAP
cs: Bezpečný IMAP

en: Secure POP3
cs: Bezpečný POP3

en: Secure Shell
cs: Bezpečný shell (ssh)

en: About Firewall
cs: O firewallu

en: Backend:
cs: Podpůrná vrstva:

en: Version:
cs: Verze:

en: Policy:
cs: Zásady:

en: Direction:
cs: Směr:

en: Incoming
cs: Příchozí

en: Outgoing
cs: Odchozí

en: IP Version:
cs: Verze IP:

en: Source:
cs: Zdroj:

en: Destination:
cs: Cíl:

en: Protocol:
cs: Protokol:

en: Interface:
cs: Rozhraní:

en: Logging:
cs: Záznamy:

en: Connections
cs: Spojení

en: Protocol
cs: Protokol

en: Local Address
cs: Lokální adresa

en: Foreign Address
cs: Cizí adresa

en: Status
cs: Stav

en: There are currently no open connections
cs: Momentálně nejsou žádná otevřená spojení

en: could not find iproute2 or net-tools packages installed.
cs: Nelze najít potřebné nástroje iproute nebo net-tools.

en: Any IP address
cs: Jakákoliv IP adresa

en: Firewall Logs
cs: Záznamy firewallu

en: From
cs: Od

en: To
cs: Komu

en: Interface
cs: Rozhraní

en: There are currently no firewall log entries
cs: Momentálně nejsou žádné záznamy firewallu

en: Allow all connections
cs: Povolit všechna spojení

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Create A New Firewall Rule
cs: Vytvořit nové pravidlo firewallu

en: Edit Firewall Rule
cs: Upravit pravidlo firewallu

en: Please restart plasma firewall, the backend disconnected.
cs: Prosím, restartujte firewall Plasma. Podpůrná vrstva byla odpojena.

en: Create
cs: Vytvořit

en: Save
cs: Uložit

en: Firewall Status:
cs: Stav firewallu:

en: Disabling...
cs: Zakazuji...

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Enabling...
cs: Povoluji...

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Permission denied
cs: Přístup odepřen

en: Firewall is disabled
cs: Firewall je zakázán

en: No firewall rules have been added
cs: Nebyla přidána žádná pravidla firewallu

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Rule...</interface> button below to add one
cs: Klikněte na tlačítko <interface>Přidat pravidlo...</interface> níže pro přidání

en: Action
cs: Činnost

en: Logging
cs: Záznamy

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit Rule
cs: Upravit pravidlo

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Rule
cs: Odstranit pravidlo

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Connections
cs: Prohlížet spojení

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Logs
cs: Zobrazit záznamy

en: Add Rule...
cs: Přidat pravidlo...

en: About
cs: O aplikaci

en: Any Port
cs: Jakýkoliv port

en: New Connections
cs: Nová spojení

en: All Packets
cs: Všechny pakety

en: Allow connections for:
cs: Povolit spojení pro:

en: Application:
cs: Aplikace:

en: Blacklist Connection
cs: Zakázat spojení
