plasma-firewall - en to da translation catalogue (77 entries)

en: firewalld saving (runtime to permanent)
da: firewalld gemmer (runtime til permanent)

en: firewalld saving
da: firewalld gemmer

en: Failed to get connections: %1
da: Kunne ikke hente forbindelser: %1

en: Not Connected
da: Ikke tilsluttet

en: Established
da: Tilsluttet

en: Listening
da: Lytter

en: Invalid arguments passed to the profile
da: Ugyldige argumenter videregivet til profilen

en: Error saving the profile.
da: Fejl da profilen skulle gemmes.

en: Invalid arguments passed to delete profile
da: Ugyldige argumenter videregivet til slet profil

en: Could not remove the profile from disk.
da: Kunne ikke fjerne profilen fra disken.

en: Invalid argument passed to add Rules
da: Ugyldigt argument videregivet til tilføj regler

en: An error occurred in command '%1': %2
da: Der opstod en fejl i kommandoen '%1': %2

en: There was an error in the backend! Please report it.
    %1 %2
da: Der var en fejl i motoren! Rapportér det venligst.
    %1 %2

en: Error fetching firewall logs: %1
da: Fejl da firewalllogge skulle hentes: %1

en: Any
da: Enhver

[ctx: address on interface]
en: %1 on %2
da: %1 på %2

en: Anywhere
da: Overalt

[ctx: firewallAction incoming]
en: %1 incoming
da: %1 indgående

[ctx: firewallAction outgoing]
en: %1 outgoing
da: %1 udgående

en: Yes
da: Ja

en: Invalid Call
da: Ugyldigt kald

en: Off
da: Fra

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Full
da: Fuld

en: None
da: Ingen

en: New connections
da: Nye forbindelser

en: All packets
da: Alle pakker

en: Allow
da: Tillad

en: Deny
da: Nægt

en: Reject
da: Afvis

en: Limit
da: Begræns

en: Secure HTTP
da: Sikker HTTP

en: Secure IMAP
da: Sikker IMAP

en: Secure POP3
da: Sikker POP3

en: Policy:
da: Politik:

en: Direction:
da: Retning:

en: Incoming
da: Indgående

en: Outgoing
da: Udgående

en: IP Version:
da: IP-version:

en: Source:
da: Kilde:

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Logging:
da: Logning:

en: Connections
da: Forbindelser

en: Created a blacklist rule from this connection.
da: Oprettede en sortlistregel med udgangspunkt i denne forbindelse.

en: could not find iproute2 or net-tools packages installed.
da: kunne ikke finde de installerede pakker iproute2 eller net-tools.

en: Any IP address
da: Enhver IP-adresse

en: Firewall Logs
da: Firewalllogge

en: Created a blacklist rule from this log entry.
da: Oprettede en sortlistregel med udgangspunkt i denne logpost.

en: Allow all connections
da: Tillad alle forbindelser

en: Ignore
da: Ignorer

en: Keeps the program waiting until the connection attempt times out, some short time later.
da: Lader programmet vente indtil forbindelsen forsøger timeout efter lidt tid.

en: Produces an immediate and very informative 'Connection refused' message
da: Skab straks en meget informativ 'Forbindelse nægtet'-meddelelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: The firewall application, please install %1
da: Firewallprogrammet, installer venligst %1

en: You recently updated your kernel. Iptables is failing to initialize, please reboot.
da: Du har opdateret din kerne for nyligt. Iptables kunne ikke initieres, genstart venligst.

en: Error enabling firewall: %1
da: Fejl da firewall skulle aktiveres: %1

en: Error disabling firewall: %1
da: Fejl da firewall skulle deaktiveres: %1

en: Edit Firewall Rule
da: Rediger firewallregel

en: Error creating rule: %1
da: Fejl da regel skulle oprettes: %1

en: Error updating rule: %1
da: Fejl da regel skulle opdateres: %1

en: Create
da: Opret

en: Save
da: Gem

en: Default Incoming Policy:
da: Standardpolitik for indgående:

en: Default Outgoing Policy:
da: Standardpolitik for udgående:

en: Error changing policy: %1
da: Fejl da politik skulle ændres: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit Rule
da: Rediger regel

en: Error removing rule: %1
da: Fejl da regel skulle fjernes: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Rule
da: Fjern regel

en: Please install a firewall, such as ufw or firewalld
da: Installer venligst en firewall såsom ufw eller firewalld

en: Any Port
da: Enhver port

en: New Connections
da: Nye forbindelser

en: All Packets
da: Alle pakker

en: The default incoming policy is already '%1'.
da: Standardpolitikken for indgående er allerede '%1'.

en: The default outgoing policy is already '%1'.
da: Standardpolitikken for udgående er allerede '%1'.

en: Blacklist Connection
da: Sortlist forbindelse
