plasma-firewall - en to fi translation catalogue (114 entries)

en: Error fetching information from the firewall.
fi: Virhe noudettaessa palomuurin tietoja.

en: firewalld saving (runtime to permanent)
fi: firewalld tallentaa (ajonaikaisesta pysyväksi)

en: firewalld saving
fi: firewalld tallentaa

en: firewalld listing rules and services
fi: firewalld luettelemassa sääntöjä ja palveluja

en: Failed to get connections: %1
fi: Yhteyksien noutaminen epäonnistui: %1

en: Not Connected
fi: Ei yhteyttä

en: Established
fi: Muodostettu

en: Listening
fi: Kuunnellaan

en: Invalid arguments passed to the profile
fi: Profiilille välitettiin virheellisiä parametreja

en: Error saving the profile.
fi: Virhe tallennettaessa profiilia.

en: Invalid arguments passed to delete profile
fi: Profiilin poistoon välitettiin virheellisiä parametreja

en: Could not remove the profile from disk.
fi: Profiilia ei voitu poistaa levyltä.

en: Invalid argument passed to add Rules
fi: Sääntöjen lisäykselle välitettiin virheellinen parametri

en: An error occurred in command '%1': %2
fi: Komennossa ”%1” tapahtui virhe: %2

en: There was an error in the backend! Please report it.
    %1 %2
fi: Taustaosassa tapahtui virhe! Ilmoita siitä.
    %1 %2

en: Error fetching firewall logs: %1
fi: Virhe noudettaessa palomuurin lokeja: %1

en: Any
fi: Mikä tahansa

[ctx: address on interface]
en: %1 on %2
fi: %1 liitännässä %2

en: Anywhere
fi: Missä tahansa

[ctx: firewallAction incoming]
en: %1 incoming
fi: %1 saapuva

[ctx: firewallAction outgoing]
en: %1 outgoing
fi: %1 lähtevä

en: Yes
fi: Kyllä

en: Invalid Call
fi: Virheellinen kutsu

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Low
fi: Vähäinen

en: Medium
fi: Keskinkertainen

en: High
fi: Suuri

en: Full
fi: Täysi

en: None
fi: Ei mitään

en: New connections
fi: Uudet yhteydet

en: All packets
fi: Kaikki paketit

en: Allow
fi: Salli

en: Deny
fi: Estä

en: Reject
fi: Hylkää

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Secure HTTP
fi: Salattu HTTP

en: Secure IMAP
fi: Salattu IMAP

en: Secure POP3
fi: Salattu POP3

en: Secure Shell
fi: SSH

en: About Firewall
fi: Tietoa palomuurista

en: Backend:
fi: Taustajärjestelmä:

en: Version:
fi: Versio:

en: Policy:
fi: Käytänne:

en: Direction:
fi: Suunta:

en: Incoming
fi: Saapuva

en: Outgoing
fi: Lähtevä

en: IP Version:
fi: IP:n versio:

en: Source:
fi: Lähde:

en: Destination:
fi: Kohde:

en: Protocol:
fi: Yhteyskäytäntö:

en: Interface:
fi: Käyttöliittymä:

en: Logging:
fi: Loki:

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Protocol
fi: Yhteyskäytäntö

en: Local Address
fi: Paikallinen osoite

en: Foreign Address
fi: Vieras osoite

en: Status
fi: Tila

en: Program
fi: Ohjelma

en: There are currently no open connections
fi: Ei avoimia yhteyksiä

en: Created a blacklist rule from this connection.
fi: Tästä yhteydestä luotiin torjuntasääntö.

en: could not find iproute2 or net-tools packages installed.
fi: Asennettuja iproute2- tai net-tools-paketteja ei löytynyt.

en: Any IP address
fi: Mikä tahansa IP-osoite

en: Firewall Logs
fi: Palomuurin lokit

en: From
fi: Mistä

en: To
fi: Mihin

en: Interface
fi: Liitäntä

en: There are currently no firewall log entries
fi: Ei palomuurilokitietueita

en: Created a blacklist rule from this log entry.
fi: Tästä lokitietueesta luotiin torjuntasääntö.

en: Allow all connections
fi: Salli kaikki yhteydet

en: Ignore
fi: Ohita

en: Keeps the program waiting until the connection attempt times out, some short time later.
fi: Odotuttaa ohjelmaa, kunnes yhteys jonkin ajan kuluttua aikakatkaistaan.

en: Produces an immediate and very informative 'Connection refused' message
fi: Tuottaa välittömän ja hyvin informatiivisen ”Yhteys torjuttu” -viestin

en: Create A New Firewall Rule
fi: Luo uusi palomuurisääntö

en: Edit Firewall Rule
fi: Muokkaa palomuurisääntöä

en: Please restart plasma firewall, the backend disconnected.
fi: Käynnistä Plasman palomuuri uudelleen: taustajärjestelmä katkaisi yhteyden.

en: Error creating rule: %1
fi: Virhe luotaessa sääntöä: %1

en: Error updating rule: %1
fi: Virhe päivitettäessä sääntöä: %1

en: Create
fi: Luo

en: Save
fi: Tallenna

en: Firewall Status:
fi: Palomuurin tila:

en: Disabling...
fi: Poistetaan käytöstä…

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Enabling...
fi: Otetaan käyttöön…

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: The firewall application, please install %1
fi: Palomuurisovellus: asenna %1

en: Permission denied
fi: Ei käyttöoikeutta

en: You recently updated your kernel. Iptables is failing to initialize, please reboot.
fi: Ydin on vastikään päivittynyt. iptablesin alustaminen ei onnistu: käynnistä kone uudelleen.

en: Error enabling firewall: %1
fi: Virhe otettaessa palomuuria käyttöön: %1

en: Error disabling firewall: %1
fi: Virhe poistettaessa palomuuria käytöstä: %1

en: Default Incoming Policy:
fi: Saapuva oletuskäytänne:

en: Default Outgoing Policy:
fi: Lähtevä oletuskäytänne:

en: Error changing policy: %1
fi: Virhe muutettaessa käytännettä: %1

en: Firewall is disabled
fi: Palomuuri ei ole käytössä

en: No firewall rules have been added
fi: Palomuurisääntöjä ei ole lisätty

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Rule...</interface> button below to add one
fi: Lisää sääntö napsauttamalla alta <interface>Lisää sääntö…</interface>

[ctx: @info]
en: Enable the firewall with the <interface>Firewall Status</interface> checkbox above, and then click the <interface>Add Rule...</interface> button below to add one
fi: Ota palomuuri käyttöön yltä <interface>Palomuurin tila</interface> -valintaruudusta ja lisää sääntöjä napsauttamalla alta <interface>Lisää sääntö…</interface>

en: Action
fi: Toiminto

en: Logging
fi: Loki

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit Rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: Error removing rule: %1
fi: Virhe poistettaessa sääntöä: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Rule
fi: Poista sääntö

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Connections
fi: Näytä yhteydet

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Logs
fi: Näytä loki

en: Add Rule...
fi: Lisää sääntö…

en: About
fi: Tietoa

en: Please install a firewall, such as ufw or firewalld
fi: Asenna palomuuri kuten ufw tai firewalld

en: Any Port
fi: Mikä tahansa portti

en: New Connections
fi: Uudet yhteydet

en: All Packets
fi: Kaikki paketit

en: The default incoming policy is already '%1'.
fi: Saapuvan liikenteen oletuskäytänne on jo ”%1”.

en: The default outgoing policy is already '%1'.
fi: Lähtevän liikenteen oletuskäytänne on jo ”%1”.

en: Allow connections for:
fi: Salli seuraavat yhteydet:

en: Application:
fi: Sovellus:

en: Blacklist Connection
fi: Torju yhteys
