plasma-firewall - en to ro translation catalogue (96 entries)

en: Failed to get connections: %1
ro: Obținerea conexiunilor a eșuat: %1

en: Not Connected
ro: Neconectat

en: Established
ro: Stabilite

en: Listening
ro: Ascultând

en: Invalid arguments passed to the profile
ro: Argumente nevalide transmise profilului

en: Error saving the profile.
ro: Eroare la salvarea profilului.

en: Invalid arguments passed to delete profile
ro: Argumente nevalide transmise pentru ștergerea profilului

en: Could not remove the profile from disk.
ro: Profilul nu poate fi șters de pe disc.

en: Invalid argument passed to add Rules
ro: Argument nevalid transmis la adăugarea regulii

en: An error occurred in command '%1': %2
ro: A intervenit o eroare în comanda „%1”: %2

en: There was an error in the backend! Please report it.
    %1 %2
ro: A intervenit o eroare în platformă! Raportați-o.
    %1 %2

en: Error fetching firewall logs: %1
ro: Eroare la preluarea jurnalelor firewall-ului: %1

en: Any
ro: Oricare

[ctx: address on interface]
en: %1 on %2
ro: %1 pe %2

en: Anywhere
ro: Oriunde

[ctx: firewallAction incoming]
en: %1 incoming
ro: %1 intrare

[ctx: firewallAction outgoing]
en: %1 outgoing
ro: %1 ieșire

en: Yes
ro: Da

en: Invalid Call
ro: Apel nevalid

en: Off
ro: Oprit

en: Low
ro: Mic

en: Medium
ro: Mediu

en: High
ro: Mare

en: Full
ro: Deplin

en: None
ro: Niciunul

en: New connections
ro: Conexiuni noi

en: All packets
ro: Toate pachetele

en: Allow
ro: Permite

en: Deny
ro: Refuză

en: Reject
ro: Respinge

en: Limit
ro: Limitează

en: Secure HTTP
ro: HTTP securizat

en: Secure IMAP
ro: IMAP securizat

en: Secure POP3
ro: POP3 securizat

en: About Firewall
ro: Despre Firewall

en: Backend:
ro: Platformă:

en: Version:
ro: Versiune:

en: Policy:
ro: Politică:

en: Direction:
ro: Direcție:

en: Incoming
ro: Intrare

en: Outgoing
ro: Ieșire

en: IP Version:
ro: Versiune IP:

en: Source:
ro: Sursă:

en: Destination:
ro: Destinație:

en: Interface:
ro: Interfață:

en: Logging:
ro: Jurnalizare:

en: Connections
ro: Conexiuni

en: Local Address
ro: Adresă locală

en: Foreign Address
ro: Adresă străină

en: Status
ro: Stare

en: There are currently no open connections
ro: Nu sunt conexiuni deschise momentan

en: Created a blacklist rule from this connection.
ro: Creează o regulă în lista neagră din această conexiune.

en: Any IP address
ro: Orice adresă IP

en: Firewall Logs
ro: Jurnale firewall

en: From
ro: De la

en: To
ro: La

en: Interface
ro: Interfață

en: There are currently no firewall log entries
ro: Momentan nu sunt înregistrări de jurnal firewall

en: Created a blacklist rule from this log entry.
ro: S-a creat o regulă în lista neagră din această înregistrare a jurnalului.

en: Allow all connections
ro: Permite toate conexiunile

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Keeps the program waiting until the connection attempt times out, some short time later.
ro: Ține programul în așteptare până expiră tentativa de conectare, la scurt timp.

en: Produces an immediate and very informative 'Connection refused' message
ro: Produce un mesaj imediat și foarte informativ de „Conexiune refuzată”

en: Create A New Firewall Rule
ro: Creează regulă de firewall nouă

en: Edit Firewall Rule
ro: Modifică regula de firewall

en: Error creating rule: %1
ro: Eroare la crearea regulii: %1

en: Error updating rule: %1
ro: Eroare la actualizarea regulii: %1

en: Create
ro: Creează

en: Save
ro: Salvează

en: Firewall Status:
ro: Stare firewall:

en: Disabling...
ro: Se dezactivează...

en: Enabled
ro: Activat

en: The firewall application, please install %1
ro: Aplicația de firewall, instalați %1

en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: Error enabling firewall: %1
ro: Eroare la activarea firewall-ului: %1

en: Error disabling firewall: %1
ro: Eroare la dezactivarea firewall-ului: %1

en: Default Incoming Policy:
ro: Politică implicită de intrare:

en: Default Outgoing Policy:
ro: Politică implicită de ieșire:

en: Error changing policy: %1
ro: Eroare la schimbarea politicii: %1

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Rule...</interface> button below to add one
ro: Apăsați butonul <interface>Adaugă regulă...</interface> de mai jos pentru a adăuga una

en: Action
ro: Acțiune

en: Logging
ro: Jurnalizare

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit Rule
ro: Modifică regula

en: Error removing rule: %1
ro: Eroare la eliminarea regulii: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Rule
ro: Elimină regula

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Connections
ro: Vezi conexiunile

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Logs
ro: Vezi jurnalele

en: Add Rule...
ro: Adaugă regulă...

en: About
ro: Despre

en: Please install a firewall, such as ufw or firewalld
ro: Instalați un firewall, cum ar fi UFW sau FirewallD

en: Any Port
ro: Orice port

en: New Connections
ro: Conexiuni noi

en: All Packets
ro: Toate pachetele

en: The default incoming policy is already '%1'.
ro: Politica implicită de intrare e deja „%1”.

en: The default outgoing policy is already '%1'.
ro: Politica implicită de ieșire e deja „%1”.

en: Blacklist Connection
ro: Pune conexiunea în lista neagră
