plasma-firewall - en to sv translation catalogue (116 entries)

en: Error fetching information from the firewall.
sv: Fel vid hämtning av information från brandväggen.

en: firewalld saving (runtime to permanent)
sv: Spara i brandväggsdemon (under körning eller permanent)

en: firewalld saving
sv: Spara i brandväggsdemon

en: firewalld %1
sv: Brandväggsdemon %1

en: firewalld listing rules and services
sv: Brandväggsdemon listar regler och tjänster

en: Failed to get connections: %1
sv: Misslyckades hämta anslutningar: %1

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: Established
sv: Upprättad

en: Listening
sv: Lyssnar

en: Invalid arguments passed to the profile
sv: Ogiltiga argument skickade till profilen

en: Error saving the profile.
sv: Fel när profilen skulle sparas

en: Invalid arguments passed to delete profile
sv: Ogiltiga argument skickade till borttagning av profil

en: Could not remove the profile from disk.
sv: Kunde inte ta bort profilen från disk.

en: Invalid argument passed to add Rules
sv: Ogiltigt argument skickat till tillägg av regler

en: An error occurred in command '%1': %2
sv: Ett fel uppstod i kommandot '%1': %2

en: There was an error in the backend! Please report it.
    %1 %2
sv: Ett fel uppstod i bakgrundsprogrammet. Rapportera det gärna.
    %1 %2

en: Error fetching firewall logs: %1
sv: Fel vid hämtning av brandväggsloggar: %1

en: Any
sv: Alla

[ctx: address on interface]
en: %1 on %2
sv: %1 på %2

en: Anywhere
sv: Var som helst

[ctx: firewallAction incoming]
en: %1 incoming
sv: %1 inkommande

[ctx: firewallAction outgoing]
en: %1 outgoing
sv: %1 utgående

en: Yes
sv: Ja

en: Invalid Call
sv: Ogiltigt anrop

en: Off
sv: Av

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Full
sv: Fullständig

en: None
sv: Ingen

en: New connections
sv: Nya anslutningar

en: All packets
sv: Alla paket

en: Allow
sv: Tillåt

en: Deny
sv: Neka

en: Reject
sv: Avslå

en: Limit
sv: Begränsning

en: KTorrent
sv: Ktorrent

en: Nicotine
sv: Nikotin

en: Transmission
sv: Överföring

en: Secure HTTP
sv: Säker HTTP

en: Secure IMAP
sv: Säker IMAP

en: POP3
sv: Pop3

en: Secure POP3
sv: Säker POP3

en: Secure Shell
sv: Säkert skal

en: About Firewall
sv: Om brandvägg

en: Backend:
sv: Bakgrundsprogram:

en: Policy:
sv: Princip:

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Incoming
sv: Inkommande

en: Outgoing
sv: Utgående

en: IP Version:
sv: IP-version:

en: Source:
sv: Källa:

en: Destination:
sv: Mål:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Logging:
sv: Loggning:

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Local Address
sv: Lokal adress

en: Foreign Address
sv: Främmande adress

en: PID
sv: Process-ID

en: There are currently no open connections
sv: För närvarande finns inga öppna anslutningar

en: Created a blacklist rule from this connection.
sv: Skapade svartlistningsregel från anslutningen.

en: could not find iproute2 or net-tools packages installed.
sv: Kunde inte hitta installation av paketen iproute2 eller net-tools.

en: Any IP address
sv: Alla IP-adresser

en: Firewall Logs
sv: Brandväggsloggar

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: There are currently no firewall log entries
sv: För närvarande finns inga poster i brandväggsloggen

en: Created a blacklist rule from this log entry.
sv: Skapade svartlistningsregel från loggposten.

en: Allow all connections
sv: Tillåt alla anslutningar

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Keeps the program waiting until the connection attempt times out, some short time later.
sv: Låter programmet vänta tills anslutningsförsökets tidsgräns går ut, en kort tid senare.

en: Produces an immediate and very informative 'Connection refused' message
sv: Producerar ett omedelbart och mycket informativt 'Anslutning vägrades'-meddelande

en: Create A New Firewall Rule
sv: Skapa en ny brandväggsregel

en: Edit Firewall Rule
sv: Redigera brandväggsregel

en: Please restart plasma firewall, the backend disconnected.
sv: Starta om Plasma brandvägg, bakgrundsprogrammet har kopplats bort.

en: Error creating rule: %1
sv: Fel när regel skulle skapas: %1

en: Error updating rule: %1
sv: Fel vid uppdatering av regel: %1

en: Create
sv: Skapa

en: Save
sv: Spara

en: Firewall Status:
sv: Brandväggsstatus:

en: Disabling...
sv: Inaktiverar...

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabling...
sv: Aktiverar...

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: The firewall application, please install %1
sv: Brandväggsprogrammet, vänligen installera %1

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: You recently updated your kernel. Iptables is failing to initialize, please reboot.
sv: Du har nyligen uppdaterat kärnan. Iptables initiering misslyckas, starta om datorn.

en: Error enabling firewall: %1
sv: Fel vid aktivering av brandvägg: %1

en: Error disabling firewall: %1
sv: Fel vid inaktivering av brandvägg: %1

en: Default Incoming Policy:
sv: Standardprincip för inkommande:

en: Default Outgoing Policy:
sv: Standardprincip för utgående:

en: Error changing policy: %1
sv: Fel vid ändring av princip: %1

en: Firewall is disabled
sv: Brandväggen är inaktiverad

en: No firewall rules have been added
sv: Inga brandväggsregler har lagts till

[ctx: @info]
en: Click the <interface>Add Rule...</interface> button below to add one
sv: Klicka på knappen <interface>Lägg till regel...</interface> nedan för att lägga till en

[ctx: @info]
en: Enable the firewall with the <interface>Firewall Status</interface> checkbox above, and then click the <interface>Add Rule...</interface> button below to add one
sv: Aktivera brandväggen med kryssrutan <interface>Brandväggsstatus</interface> ovan, och klicka sedan på knappen <interface>Lägg till regel...</interface> nedan för att lägga till en

en: Action
sv: Åtgärd

en: Logging
sv: Loggning

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: Error removing rule: %1
sv: Fel vid borttagning av regel: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove Rule
sv: Ta bort regel

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Connections
sv: Visa anslutningar

[ctx: 'view' is being used as a verb here]
en: View Logs
sv: Visa loggar

en: Add Rule...
sv: Lägg till regel...

en: About
sv: Om

en: Please install a firewall, such as ufw or firewalld
sv: Installera en brandvägg, såsom ufw eller firewalld

en: Any Port
sv: Alla portar

en: New Connections
sv: Nya anslutningar

en: All Packets
sv: Alla paket

en: The default incoming policy is already '%1'.
sv: Inkommande standardprincip är redan '%1'.

en: The default outgoing policy is already '%1'.
sv: Utgående standardprincip är redan '%1'.

en: Allow connections for:
sv: Tillåt anslutningar för:

en: Application:
sv: Program:

en: Blacklist Connection
sv: Svartlista anslutning
