plasmapkg - en to id translation catalogue (98 entries)

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
id: Hari Raya

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
id: Peristiwa

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
id: Kegiatan

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
id: Lainnya

en: Previous Month
id: Bulan Kemarin

en: Previous Year
id: Tahun Kemarin

en: Previous Decade
id: Dasawarsa Kemarin

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
id: Hari Ini

en: Reset calendar to today
id: Set ulang kalender ke hari ini

en: Next Month
id: Bulan Depan

en: Next Year
id: Tahun Depan

en: Next Decade
id: Dasawarsa Depan

en: Days
id: Hari

en: Months
id: Bulan

en: Years
id: Tahun

en: OK
id: Oke

en: Cancel
id: Batal

en: More actions
id: Aksi selebihnya

en: Password
id: Sandi

en: Search…
id: Cari…

en: Search
id: Cari

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Activate %1 Widget
id: Aktifkan Widget %1

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove %1
id: Hapus %1

en: Enter Edit Mode
id: Masuki Mode Edit

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Configure %1...
id: Konfigurasikan %1...

en: Lock Widgets
id: Kunci Widget

en: Unlock Widgets
id: Buka Kunci Widget

en: Exit Edit Mode
id: Keluarkan Mode Edit

note: i18n: ectx: label, entry, group (CachePolicies)
en: Whether or not to create an on-disk cache for the theme.
id: Apakah iya atau tidak untuk menciptakan sebuah cache on-disk untuk tema.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CachePolicies)
en: The maximum size of the on-disk Theme cache in kilobytes. Note that these files are sparse files, so the maximum size may not be used. Setting a larger size is therefore often quite safe.
id: Ukuran maksimum cache Tema yang ada di disk dalam kilobita. Perhatikan bahwa file ini adalah file yang jarang, jadi ukuran maksimal mungkin tidak digunakan. Dengan ukuran yang lebih besar maka biasanya cukup aman.

en: Main Script File
id: File Skrip Utama

en: Tests
id: Ujian

en: Images
id: Citra

en: Themed Images
id: Citra Bertema

en: Configuration Definitions
id: Konfigurasi Definisi

en: User Interface
id: Antarmuka Pengguna

en: Data Files
id: File Data

en: Executable Scripts
id: Skrip Dapat Dieksekusi

en: Translations
id: Terjemahan

en: Configuration UI pages model
id: Konfigurasi model halaman UI

en: Configuration XML file
id: Konfigurasi file XML

en: Custom expander for compact applets
id: Pembentang kustom untuk applet tersusun rapat

en: Service Descriptions
id: Deskripsi Layanan

en: Images for dialogs
id: Citra untuk dialog

en: Generic dialog background
id: Latarbelakang dialog generik

en: Theme for the logout dialog
id: Tema untuk dialog logout

en: Wallpaper packages
id: Paket-paket wallpaper

en: Images for widgets
id: Citra untuk widget

en: Background image for widgets
id: Citra latarbelakang untuk widget

en: Analog clock face
id: Muka jam analog

en: Background image for panels
id: Citra latarbelakang untuk panel

en: Background for graphing widgets
id: Latarbelakang untuk menggrafik widget

en: Background image for tooltips
id: Citra latarbelakang untuk tip alat

en: Opaque images for dialogs
id: Citra kekusaman untuk dialog

en: Opaque generic dialog background
id: Latarbelakang dialog generik kekusaman

en: Opaque theme for the logout dialog
id: Tema kekusaman untuk dialog logout

en: Opaque images for widgets
id: Citra kekusaman untuk widget

en: Opaque background image for panels
id: Citra latarbelakang kekusaman untuk panel

en: Opaque background image for tooltips
id: Citra latarbelakang kekusaman untuk tip alat

en: KColorScheme configuration file
id: File konfigurasi KColorScheme

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
id: Beraneka

en: The %1 widget did not define which ScriptEngine to use.
id: Widget %1 tidak mendefinisikan ScriptEngine mana yang digunakan.

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
id: Tidak dapat membuka paket %1 yang diperlukan terhadap widget %2.

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
id: Tidak dapat menciptakan sebuah ScriptEngine %1 terhadap widget %2.

en: Show Alternatives...
id: Tampilkan Alternatifnya...

en: Widget Removed
id: Widget Dihapus

en: The widget "%1" has been removed.
id: Widget "%1" telah dihapus.

en: Panel Removed
id: Panel Dihapus

en: A panel has been removed.
id: Sebuah panel telah dihapus.

en: Desktop Removed
id: Desktop Dihapus

en: A desktop has been removed.
id: Sebuah desktop telah dihapus.

en: Undo
id: Urung

en: Widget Settings
id: Pengaturan Widget

en: Remove this Widget
id: Hapus Widget ini

en: Run the Associated Application
id: Jalankan Aplikasi Yang Berhubungan

en: Script initialization failed
id: Gagal pemasangan skrip

en: Open with %1
id: Buka dengan %1

en: Remove this Panel
id: Hapus panel ini

en: Remove this Activity
id: Hapus Activity ini

en: Activity Settings
id: Pengaturan Activity

en: Add Widgets...
id: Tambah Widget...

en: Could not find requested component: %1
id: Tidak dapat menemukan komponen yang diminta: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
id: Berbagi widget di jaringan memperkenankanmu mengakses widget ini dari komputer lainnya sebagai kendali jarak jauh.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
id: Bagikan widget ini pada jaringan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
id: Perkenankan siapa saja untuk akses secara bebas widget ini

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
id: Layanan (null) tidak absah, tidak bisa melakukan operasi apa pun.

en: Unknown Applet
id: Applet tak diketahui

en: Error loading QML file: %1 %2
id: Galat pemuatan file QML: %1 %2

en: Error loading Applet: package inexistent. %1
id: Error Memuat Applet: tak beradanya paket. %1

en: %1 Settings
id: Pengaturan %1

en: Plasma Package
id: Paket Plasma

en: Install
id: Instal

en: Package Installation Failed
id: Gagal Penginstalan Paket

en: The package you just dropped is invalid.
id: Paket yang baru saja Anda taruh adalah tidak absah.

[ctx: Add widget]
en: Add %1
id: Tambah %1

[ctx: Add icon widget]
en: Add Icon
id: Tambahkan Ikon

en: Content dropped
id: Isi yang ditaruh
