plasmapkg - en to ja translation catalogue (104 entries)

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
ja: 休日

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
ja: イベント

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
ja: To-Do

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
ja: その他

[ctx: Format: month year]
en: %1 %2
ja: %2 %1

en: Previous Month
ja: 前の月

en: Previous Year
ja: 前の年

en: Previous Decade
ja: 前の10年

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
ja: 今日

en: Reset calendar to today
ja: カレンダーを今日に戻す

en: Next Month
ja: 次の月

en: Next Year
ja: 次の年

en: Next Decade
ja: 次の10年

en: Days
ja: 日

en: Months
ja: 月

en: Years
ja: 年

en: Cancel
ja: キャンセル

en: More actions
ja: その他のアクション

[ctx: @action:button]
en: Collapse
ja: 折りたたむ

[ctx: @action:button]
en: Expand
ja: 展開する

en: Password
ja: パスワード

en: Search…
ja: 検索...

en: Search
ja: 検索

en: Unknown
ja: 不明

en: Activate %1 Widget
ja: %1 ウィジェットを有効化

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove %1
ja: %1を削除

en: Enter Edit Mode
ja: 編集モードに入る

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Configure %1...
ja: %1を設定...

en: Lock Widgets
ja: ウィジェットをロック

en: Unlock Widgets
ja: ウィジェットのロックを解除

en: Exit Edit Mode
ja: 編集モードから出る

note: i18n: ectx: label, entry, group (CachePolicies)
en: Whether or not to create an on-disk cache for the theme.
ja: テーマのためにディスク上にキャッシュを作成するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry, group (CachePolicies)
en: The maximum size of the on-disk Theme cache in kilobytes. Note that these files are sparse files, so the maximum size may not be used. Setting a larger size is therefore often quite safe.
ja: ディスク上のテーマキャッシュの最大サイズ (キロバイト) です。これらのファイルはスパースファイルなので、設定された最大サイズが使用されない可能性があることに注意してください。したがって、より大きなサイズを設定することが、多くの場合安全です。

en: Main Script File
ja: メインスクリプトファイル

en: Tests
ja: テスト

en: Images
ja: 画像

en: Themed Images
ja: テーマ画像

en: Configuration Definitions
ja: 設定の定義

en: User Interface
ja: ユーザインターフェース

en: Data Files
ja: データファイル

en: Executable Scripts
ja: 実行可能スクリプト

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Translations
ja: 翻訳

en: Configuration UI pages model
ja: UI ページモデルの設定

en: Configuration XML file
ja: 設定 XML ファイル

en: Custom expander for compact applets
ja: コンパクトなアプレットのためのカスタムエクスパンダー

en: Service Descriptions
ja: サービスの説明

en: Images for dialogs
ja: ダイアログの画像

en: Generic dialog background
ja: 一般ダイアログの背景

en: Theme for the logout dialog
ja: ログアウトダイアログのテーマ

en: Wallpaper packages
ja: 壁紙パッケージ

en: Images for widgets
ja: ウィジェットの画像

en: Background image for widgets
ja: ウィジェットの背景画像

en: Analog clock face
ja: アナログ時計の文字盤

en: Background image for panels
ja: パネルの背景画像

en: Background for graphing widgets
ja: グラフウィジェットの背景

en: Background image for tooltips
ja: ツールチップの背景画像

en: Opaque images for dialogs
ja: ダイアログの不透明な画像

en: Opaque generic dialog background
ja: 一般ダイアログの不透明な背景

en: Opaque theme for the logout dialog
ja: ログアウトダイアログの不透明なテーマ

en: Opaque images for widgets
ja: ウィジェットの不透明な画像

en: Opaque background image for panels
ja: パネルの不透明な背景画像

en: Opaque background image for tooltips
ja: ツールチップの不透明な背景画像

en: KColorScheme configuration file
ja: KColorScheme 設定ファイル

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: The %1 widget did not define which ScriptEngine to use.
ja: %1 ウィジェットで使用するスクリプトエンジンが定義されていません

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
ja: %2 ウィジェットに必要なパッケージ %1 を開けませんでした。

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
ja: %2 ウィジェットのための %1 スクリプトエンジンを作成できませんでした。

en: Show Alternatives...
ja: 代替を表示...

en: Widget Removed
ja: ウィジェットの削除

en: The widget "%1" has been removed.
ja: "%1" ウィジェットが削除されました。

en: Panel Removed
ja: パネルの削除

en: A panel has been removed.
ja: パネルが削除されました。

en: Desktop Removed
ja: デスクトップの削除

en: A desktop has been removed.
ja: デスクトップが削除されました。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Widget Settings
ja: ウィジェットの設定

en: Remove this Widget
ja: このウィジェットを削除

en: Run the Associated Application
ja: 関連するアプリケーションを実行

en: Script initialization failed
ja: スクリプトの初期化に失敗しました

en: Open with %1
ja: %1 で開く

en: Remove this Panel
ja: このパネルを削除

en: Remove this Activity
ja: このアクティビティを削除

en: Activity Settings
ja: アクティビティの設定

en: Add Widgets...
ja: ウィジェットを追加...

en: Could not find requested component: %1
ja: 要求されたコンポーネントが見つかりませんでした: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
ja: ネットワークでウィジェットを共有すると、他のコンピュータからこのウィジェットにアクセスして遠隔操作することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
ja: このウィジェットをネットワークで共有する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
ja: 誰でも自由にこのウィジェットにアクセスできるようにする

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
ja: 無効 (ヌル) なサービスです。操作を実行できません。

en: Unknown Applet
ja: 不明のアプレット

en: Error loading QML file: %1 %2
ja: QML ファイルの読み込みに失敗しました: %1 %2

en: Error loading Applet: package inexistent. %1
ja: アプレットの読み込み中にエラーが発生しました: パッケージが存在しません。%1

en: %1 Settings
ja: %1 の設定

en: Plasma Package
ja: Plasma パッケージ

en: Install
ja: インストール

en: Package Installation Failed
ja: パッケージのインストールに失敗

en: The package you just dropped is invalid.
ja: あなたがドロップしたパッケージは無効です。

en: Widgets
ja: ウィジェット

[ctx: Add widget]
en: Add %1
ja: %1 を追加

[ctx: Add icon widget]
en: Add Icon
ja: アイコンを追加

en: Wallpaper
ja: 壁紙

[ctx: Set wallpaper]
en: Set %1
ja: %1 を設定

en: Content dropped
ja: コンテンツがドロップされました
