libplasma5 - en to sr@latin translation catalogue (139 entries)

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
sr@latin: Praznici

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
sr@latin: Događaji

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
sr@latin: Obaveze

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
sr@latin: Drugo

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
sr@latin: Danas

en: Reset calendar to today
sr@latin: Resetuj kalendar na danas

en: Previous Month
sr@latin: Prethodni mesec

en: Next Month
sr@latin: Naredni mesec

en: Previous Year
sr@latin: Prethodna godina

en: Next Year
sr@latin: Naredna godina

en: Previous Decade
sr@latin: Prethodna decenija

en: Next Decade
sr@latin: Naredna decenija

en: OK
sr@latin: U redu

en: Cancel
sr@latin: Odustani

en: Unknown
sr@latin: Nepoznato

en: Activate %1 Widget
sr@latin: Aktiviraj vidžet %1

en: Lock Widgets
sr@latin: Zaključaj vidžete

en: Unlock Widgets
sr@latin: Otključaj vidžete

note: i18n: ectx: label, entry, group (CachePolicies)
en: Whether or not to create an on-disk cache for the theme.
sr@latin: Da li napraviti keš na disku za temu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (CachePolicies)
en: The maximum size of the on-disk Theme cache in kilobytes. Note that these files are sparse files, so the maximum size may not be used. Setting a larger size is therefore often quite safe.
sr@latin: Najveća veličina keša teme na disku u kilobajtima. Imajte na umu da su ovi fajlovi retki, tako da zadata veličina ne mora biti potpuno iskorišćena. Zato je zadavanje veće vrednosti često sasvim bezbedno.

en: Data Files
sr@latin: podaci

en: Executable Scripts
sr@latin: izvršne skripte

en: Service Descriptions
sr@latin: opisi servisa

en: Translations
sr@latin: prevodi

en: Main Script File
sr@latin: glavni fajl skripte

en: Tests
sr@latin: probe

en: Images
sr@latin: slike

en: Themed Images
sr@latin: tematske slike

en: Configuration Definitions
sr@latin: definicije postave

en: User Interface
sr@latin: korisničko sučelje

en: Screenshot
sr@latin: snimak ekrana

en: Images for dialogs
sr@latin: slike za dijaloge

en: Generic dialog background
sr@latin: generička pozadina dijaloga

en: Theme for the logout dialog
sr@latin: tema za odjavni dijalog

en: Wallpaper packages
sr@latin: paketi tapeta

en: Images for widgets
sr@latin: slike za vidžete

en: Background image for widgets
sr@latin: pozadinska slika za vidžete

en: Analog clock face
sr@latin: lice analognog sata

en: Background image for panels
sr@latin: pozadinska slika za panele

en: Background for graphing widgets
sr@latin: pozadina za crtačke vidžete

en: Background image for tooltips
sr@latin: pozadinska slika za oblačiće

en: Opaque images for dialogs
sr@latin: neprozirne slike za dijaloge

en: Opaque generic dialog background
sr@latin: neprozirna generička pozadina dijaloga

en: Opaque theme for the logout dialog
sr@latin: neprozirna tema za odjavni dijalog

en: Opaque images for widgets
sr@latin: neprozirne slike za vidžete

en: Opaque background image for panels
sr@latin: neprozirna pozadinska slika za panele

en: Opaque background image for tooltips
sr@latin: neprozirna pozadinska slika za oblačiće

en: KColorScheme configuration file
sr@latin: postavni fajl šeme boja

en: Configuration UI pages model
sr@latin: model UI stranica postave

en: Configuration XML file
sr@latin: XML fajl postave

en: Custom expander for compact applets
sr@latin: posebni proširivač za sažete aplete

en: Accessibility
sr@latin: pristupačnost

en: Application Launchers
sr@latin: pokretači programa

en: Astronomy
sr@latin: astronomija

en: Date and Time
sr@latin: datum i vreme

en: Development Tools
sr@latin: razvojne alatke

en: Education
sr@latin: obrazovanje

en: Environment and Weather
sr@latin: priroda i vreme

en: Examples
sr@latin: primeri

en: File System
sr@latin: fajl sistem

en: Fun and Games
sr@latin: zabava i igre

en: Graphics
sr@latin: grafika

en: Language
sr@latin: jezik

en: Mapping
sr@latin: kartografija

en: Miscellaneous
sr@latin: razno

en: Multimedia
sr@latin: multimedija

en: Online Services
sr@latin: servisi na vezi

en: Productivity
sr@latin: produktivnost

en: System Information
sr@latin: podaci o sistemu

en: Utilities
sr@latin: alatke

en: Windows and Tasks
sr@latin: prozori i zadaci

en: Clipboard
sr@latin: klipbord

en: Tasks
sr@latin: zadaci

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
sr@latin: razno

en: The %1 widget did not define which ScriptEngine to use.
sr@latin: Vidžet %1 ne definiše koji skriptni motor treba za njega.

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
sr@latin: Ne mogu da otvorim paket %1 neophodan za vidžet %2.

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
sr@latin: Ne mogu da stvorim skriptni motor %1 za vidžet %2.

en: Widget Removed
sr@latin: Vidžet uklonjen

en: The widget "%1" has been removed.
sr@latin: Vidžet „%1“ je uklonjen.

en: Panel Removed
sr@latin: Panel uklonjen

en: A panel has been removed.
sr@latin: Panel je uklonjen.

en: Desktop Removed
sr@latin: Površ uklonjena

en: A desktop has been removed.
sr@latin: Površ je uklonjena.

en: Undo
sr@latin: Opozovi

en: Widget Settings
sr@latin: Postavke vidžeta

en: Remove this Widget
sr@latin: Ukloni ovaj vidžet

en: Run the Associated Application
sr@latin: Izvrši pridruženi program

en: Script initialization failed
sr@latin: Neuspelo pripremanje skripte

en: Open with %1
sr@latin: Otvori pomoću %1|/|Otvori $[ins-p %1]

en: Remove this Panel
sr@latin: Ukloni ovaj panel

en: Remove this Activity
sr@latin: Ukloni ovu aktivnost

en: Activity Settings
sr@latin: Postavke aktivnosti

en: Add Widgets...
sr@latin: Dodaj vidžete...

en: Could not find requested component: %1
sr@latin: Ne mogu da nađem zahtevanu komponentu: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
sr@latin: Deljenje vidžeta na mreži omogućava vam da pristupite tom vidžetu sa drugog računara kao daljinskim upravljačem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
sr@latin: Podeli ovaj vidžet na mreži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
sr@latin: Dozvoli svima slobodan pristup ovom vidžetu

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
sr@latin: Neispravan (nulti) servis, ne može izvršiti nikakvu operaciju.

en: Error loading QML file: %1
sr@latin: Greška pri učitavanju QML fajla: %1

en: Error loading Applet: package inexistent. %1
sr@latin: Greška pri učitavanju apleta: paket ne postoji. %1

en: %1 Settings
sr@latin: Postavke %1|/|Postavke $[gen %1]

en: Default settings for theme, etc.
sr@latin: podrazumevane postavke za temu, itd.

en: Color scheme to use for applications.
sr@latin: šema boja u programima

en: Preview Images
sr@latin: slike pregleda

en: Preview for the Login Manager
sr@latin: pregled za menadžer prijavljivanja

en: Preview for the Lock Screen
sr@latin: pregled za zabravni ekran

en: Preview for the Userswitcher
sr@latin: pregled za menjač korisnika

en: Preview for the Virtual Desktop Switcher
sr@latin: pregled za menjač virtuelnih površi

en: Preview for Splash Screen
sr@latin: pregled za uvodni ekran

en: Preview for KRunner
sr@latin: pregled za K‑izvođač

en: Preview for the Window Decorations
sr@latin: pregled za dekoracije prozora

en: Preview for Window Switcher
sr@latin: pregled za menjač prozora

en: Login Manager
sr@latin: menadžer prijavljivanja

en: Main Script for Login Manager
sr@latin: glavna skript za menadžer prijavljivanja

en: Logout Dialog
sr@latin: odjavni dijalog

en: Main Script for Logout Dialog
sr@latin: glavna skripta za odjavni dijalog

en: Screenlocker
sr@latin: zaključavač ekrana

en: Main Script for Lock Screen
sr@latin: glavna skripta za zaključavač ekrana

en: UI for fast user switching
sr@latin: sučelje za brzo menjanje korisnika

en: Main Script for User Switcher
sr@latin: glavna skripta za menjač korisnika

en: Virtual Desktop Switcher
sr@latin: menjač virtuelnih površi

en: Main Script for Virtual Desktop Switcher
sr@latin: glavna skripta za menjač virtuelnih površi

en: On-Screen Display Notifications
sr@latin: obaveštenja u ekranskom prikazu

en: Main Script for On-Screen Display Notifications
sr@latin: glavna skripta za obaveštenja u ekranskom prikazu

en: Splash Screen
sr@latin: uvodni ekran

en: Main Script for Splash Screen
sr@latin: glavna skripta za uvodni ekran

en: KRunner UI
sr@latin: sučelje K‑izvođača

en: Main Script KRunner
sr@latin: glavna skripta K‑izvođača

en: Window Decoration
sr@latin: dekoracija prozora

en: Main Script for Window Decoration
sr@latin: glavna skripta za dekoraciju prozora

en: Window Switcher
sr@latin: menjač prozora

en: Main Script for Window Switcher
sr@latin: glavna skripta za menjač prozora

en: Plasma Package
sr@latin: Plasma paket

en: Install
sr@latin: Instaliraj

en: Package Installation Failed
sr@latin: Propalo instaliranje paketa

en: The package you just dropped is invalid.
sr@latin: Paket koji ste upravo ispustili nije dobar.

en: Widgets
sr@latin: Vidžeti

en: Wallpaper
sr@latin: Tapet

en: Content dropped
sr@latin: Sadržaj prevučen
