plasma-keyboard - en to uk translation catalogue (17 entries)

en: Filter languages…
uk: Фільтрувати за мовою…

en: Filter languages
uk: Фільтрувати за мовою

en: No languages selected. The default keyboard layout for the system will be used.
uk: Не вибрано жодної мови. Буде використано типову загальносистемну розкладку клавіатури.

en: Languages
uk: Мови

en: Key press feedback:
uk: Реакція на натискання клавіші:

en: Sound
uk: Звук

en: Vibration
uk: Вібрація

en: General:
uk: Загальне:

en: Keyboard navigation
uk: Навігація за допомогою клавіатури

en: Test the virtual keyboard…
uk: Перевірити віртуальну клавіатуру…

[ctx: @title:group]
en: Feedback
uk: Реакція

en: Whether to emit a sound on key press
uk: Визначає, чи слід видавати звуковий супровід натискання клавіші

en: Whether to vibrate on key press
uk: Визначає, чи слід видавати вібрацію у відповідь на натискання клавіші

en: Keyboard Languages
uk: Мови клавіатури

[ctx: @title:group]
en: General
uk: Загальне

en: Whether to use the arrow keys to navigate the keyboard
uk: Визначає, чи слід використовувати клавіші зі стрілками для навігації з клавіатури

en: Key press feedback
uk: Реакція на натискання клавіші
