plasma-mobile - en to ar translation catalogue (405 entries)

en: Unable to change NTP settings
ar: تعذّر تغيير إعدادات NTP

en: Unable to set current time
ar: تعذّر ضبط الوقت

en: Unable to set timezone
ar: تعذّر ضبط المنطقة الزّمنيّة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Abidjan
ar: أبيدجان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
ar: أكرا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adak
ar: أداك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
ar: أديس أبابا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
ar: اديلايد

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
ar: عدن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
ar: الجزائر

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
ar: ألماتي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
ar: عمان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
ar: أمستردام

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
ar: أنادير

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anchorage
ar: أنكوريج

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
ar: أندورا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
ar: أنجويلا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antananarivo
ar: انتاناناريفو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
ar: أنتيغوا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Apia
ar: آبيا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
ar: أكتاو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aruba
ar: أروبا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
ar: عشق آباد

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asmara
ar: أسمرة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
ar: أستراخان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
ar: أثينا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atikokan
ar: أنتيغوا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
ar: أتيراو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Auckland
ar: أوكلاند

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
ar: الازور

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
ar: بغداد

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia
ar: باهيا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
ar: البحرين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
ar: باكو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bamako
ar: باماكو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangkok
ar: كرونج ثيب

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangui
ar: بانغي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Banjul
ar: بانجول

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barbados
ar: باربادوس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barnaul
ar: بارنول

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
ar: بيروت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
ar: بيليم

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
ar: بلغراد

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belize
ar: بليز

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
ar: برلين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
ar: برمودا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
ar: بيشكيك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bissau
ar: بيساو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blantyre
ar: بلانتيري

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boa Vista
ar: بوا فيستا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
ar: بوغوتا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boise
ar: بويز

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bratislava
ar: براتيسلافا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brazzaville
ar: برازافيل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brisbane
ar: بريسبان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Broken Hill
ar: بروكن هيل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
ar: بروناي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
ar: بروكسل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
ar: بوخارست

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
ar: بودابست

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Buenos Aires
ar: بوينس آيريس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bujumbura
ar: بوجومبورا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
ar: القاهرة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
ar: خليج كامبردج

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Campo Grande
ar: كامبو غراندي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
ar: كناري

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
ar: كراكاس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casablanca
ar: الدار البيضاء

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Catamarca
ar: كاتاماركا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
ar: كايين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
ar: مركز

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ceuta
ar: سبتة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chatham
ar: تشاتهام

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chicago
ar: شيكاغو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chihuahua
ar: تشيهواهوا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
ar: تشيسيناو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
ar: تشيتا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
ar: تشويبالسان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
ar: شونجكين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
ar: كرسمس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chuuk
ar: تشوك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
ar: كولمبو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
ar: كوناكري

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
ar: كوبنهاجن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
ar: قرطبة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dakar
ar: داكار

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
ar: دمشق

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Danmarkshavn
ar: دنماركسهافن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
ar: دار السلام

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Darwin
ar: داروين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson Creek
ar: دوسن كريك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Denver
ar: دنفر

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Detroit
ar: ديترويت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
ar: دكا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dili
ar: ديلي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
ar: جيبوتي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
ar: دومينيكا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Douala
ar: دوالا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
ar: دبي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
ar: دبلن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
ar: دوشانبي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
ar: عيد القيامة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Edmonton
ar: إدمونتون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Efate
ar: إيفات

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
ar: العيون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
ar: السلفادور

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fakaofo
ar: فاكاوفو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Famagusta
ar: فاماغوستا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
ar: فيجي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fort Nelson
ar: قلعة نيلسون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fortaleza
ar: فورتاليزا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Freetown
ar: فريتاون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Funafuti
ar: فونافوتي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaborone
ar: غابورون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
ar: غزّة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
ar: جبل طارق

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
ar: غرينادا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadalcanal
ar: غوادالكانال

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guam
ar: جوام

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
ar: جواتيمالا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guayaquil
ar: غواياكيل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
ar: غيرنسي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
ar: غيانا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Halifax
ar: هاليفاكس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harare
ar: هراري

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harbin
ar: هاربين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
ar: لا هابانا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
ar: الخليل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
ar: هلسنكي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hermosillo
ar: هيرموسيلو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
ar: هوشي منه

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hobart
ar: هوبارت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Honolulu
ar: هونولولو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hovd
ar: هوود

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Indianapolis
ar: انديانابوليس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Inuvik
ar: إينوفيك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Iqaluit
ar: إيكالويت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
ar: إيركوتسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
ar: إسطنبول

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
ar: جاكرتا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
ar: جامايكا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jayapura
ar: جايابورا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jersey
ar: جيرسي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
ar: القدس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
ar: جوهانسبرغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johnston
ar: جونستون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
ar: جوبا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jujuy
ar: خوخوي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juneau
ar: جانيو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
ar: كابول

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
ar: كالينينغراد

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kampala
ar: كمبالا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
ar: كراتشي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
ar: كاشغر

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
ar: كاتماندو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
ar: الخرطوم

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
ar: كييف

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kigali
ar: كيغالي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
ar: كينشاسا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kiritimati
ar: كيريتيماتي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kirov
ar: كيروف

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Knox
ar: نوكس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
ar: كولكاتا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kosrae
ar: كوسراي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kralendijk
ar: كراليندايك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
ar: كراسنويارسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuala Lumpur
ar: كوالا لامبور

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuching
ar: كوتشينغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
ar: الكويت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kwajalein
ar: كواجالييين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Paz
ar: لاباز

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Rioja
ar: اريوخا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lagos
ar: لاغوس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Libreville
ar: ليبرفيل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lima
ar: ليما

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
ar: لشبونة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
ar: ليوبليانا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
ar: لندن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Longyearbyen
ar: لونغييربين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Los Angeles
ar: لوس أنجلوس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Louisville
ar: لويفيل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luanda
ar: لواندا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lubumbashi
ar: لوبومباشي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lusaka
ar: لوساكا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
ar: لوكسمبورج

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
ar: ماكاو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
ar: ماديرا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madrid
ar: مدريد

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Magadan
ar: ماغادان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Majuro
ar: ماجورو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Makassar
ar: ماكاسار

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malabo
ar: مالابو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
ar: مالديفز

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malta
ar: مالطة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
ar: ماناغوا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manaus
ar: ماناوس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manila
ar: مانيلا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maputo
ar: مابوتو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marengo
ar: مارينغو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mariehamn
ar: ماريهام

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marigot
ar: ماريغو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
ar: مارتينيك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maseru
ar: ماسيرو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
ar: موريشيوس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
ar: مايوت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mbabane
ar: مبابان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Melbourne
ar: ملبورن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mendoza
ar: مندوزا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
ar: مريدا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
ar: مدينة مكسيكو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Midway
ar: ميدواى

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Minsk
ar: مينسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
ar: مقديشو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
ar: موناكو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moncton
ar: مونكتون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
ar: مونروفيا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monterrey
ar: مونتيري

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montevideo
ar: مونتيفيديو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monticello
ar: مونتيسيلو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montserrat
ar: مونتسرات

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
ar: موسكو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
ar: مسقط

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
ar: نيروبي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nassau
ar: ناسو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nauru
ar: ناورو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
ar: نيويورك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niamey
ar: نيامي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
ar: نيقوسيا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nipigon
ar: نيبيغون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niue
ar: نييوي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nome
ar: نومي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Norfolk
ar: نورفولك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noronha
ar: نورونها

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nouakchott
ar: نواكشوط

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
ar: نوميا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
ar: نوفوكوزنتسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novosibirsk
ar: نوفوسيبيرسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nuuk
ar: نووك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Omsk
ar: أومسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
ar: الشفوي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oslo
ar: أوسلو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
ar: واغادوغو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pago Pago
ar: باغو باغو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palau
ar: بالاو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palmer
ar: بالمر

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
ar: بنما

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pangnirtung
ar: بانغنيرتونغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paramaribo
ar: باراماريبو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
ar: باريس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Perth
ar: بيرث

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
ar: بطرسبرغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phnom Penh
ar: بنوم بنه

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phoenix
ar: فينيكس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Podgorica
ar: بودغوريكا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pohnpei
ar: بونبي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pontianak
ar: بونتياناك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port-au-Prince
ar: بورت او برنس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port Moresby
ar: بورت مورسبي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
ar: بورت أوف سبين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto-Novo
ar: بورتو نوفو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto Velho
ar: بورتو فيلهو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
ar: براغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Punta Arenas
ar: بونتا أريناس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
ar: بيونغيانغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
ar: قطر

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
ar: كوستاناي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
ar: كيزيلوردا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rainy River
ar: نهر أوبي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
ar: رانغون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rankin Inlet
ar: رانكين إنلات

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rarotonga
ar: راروتونغا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Recife
ar: ريسيفي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Regina
ar: ريجينا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
ar: ريونيون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
ar: ريكيافيك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
ar: ريغا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Branco
ar: ريو برانكو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
ar: الرياض

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
ar: روما

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saipan
ar: سايبان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
ar: سخالين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Salta
ar: سالتا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samara
ar: سمارا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
ar: سمرقند

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Juan
ar: سان خوان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Luis
ar: سان لويس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Marino
ar: سان مارينو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santa Isabel
ar: سانتا إيزابيل

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santiago
ar: سانتياغو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santo Domingo
ar: سانتو دومينغو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
ar: سراييفو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saratov
ar: ساراتوف

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
ar: سول

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Simferopol
ar: سيمفروبول

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
ar: سنغافورة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sitka
ar: سيتكا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
ar: صوفيا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
ar: جزيرة جورجيا الجنوبية

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
ar: سريدنكوليمسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
ar: سانت هيلانة

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
ar: سانت جونز

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
ar: سانت كيتس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
ar: سانت لوسيا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
ar: سانت توماس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
ar: سانت فنسنت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stanley
ar: ستانلي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
ar: استكهولم

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Swift Current
ar: سويفت كورنت

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
ar: سيدني

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
ar: سايووا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
ar: تاهيتي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
ar: تايبيه

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
ar: تالين

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tarawa
ar: تاراوا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
ar: طشقند

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
ar: تيبليسي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tegucigalpa
ar: تيغوسيغالبا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
ar: طهران

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tell City
ar: تل سيتي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
ar: تيمفو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thule
ar: ثولي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thunder Bay
ar: ثاندر باي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tijuana
ar: تيخوانا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
ar: تيران

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
ar: طوكيو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tomsk
ar: تومسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tongatapu
ar: تونغاتابو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Toronto
ar: تورونتو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tortola
ar: تورتولا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
ar: طرابلس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Troll
ar: ترول

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
ar: توكومان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
ar: تونس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
ar: أولان باتور

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
ar: أوليانوفسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
ar: اورومتشى

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ushuaia
ar: أوشوايا

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+01:00
ar: ت ع م+01:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+02:00
ar: ت ع م+02:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+03:00
ar: ت ع م+03:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+03:30
ar: ت ع م+03:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+04:00
ar: ت ع م+04:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+04:30
ar: ت ع م+04:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:00
ar: ت ع م+05:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:30
ar: ت ع م+05:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:45
ar: ت ع م+05:45

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+06:00
ar: ت ع م+06:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+06:30
ar: ت ع م+06:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+07:00
ar: ت ع م+07:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+08:00
ar: ت ع م+08:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+09:00
ar: ت ع م+09:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+09:30
ar: ت ع م+09:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+10:00
ar: ت ع م+10:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+11:00
ar: ت ع م+11:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+12:00
ar: ت ع م+12:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+13:00
ar: ت ع م+13:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+14:00
ar: ت ع م+14:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC
ar: ت ع م

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
ar: أوجهورود

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vaduz
ar: فادوز

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vancouver
ar: فانكوفر

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
ar: الفاتيكان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vevay
ar: فيفاي

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
ar: فيينا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
ar: فيانغ شان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
ar: فيلنيوس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vincennes
ar: فانسن

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vladivostok
ar: فلاديفوستوك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
ar: فولغوغراد

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vostok
ar: فوستوك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wake
ar: ويك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wallis
ar: واليس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
ar: وارسو

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Whitehorse
ar: وايت هورس

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winamac
ar: ويناماك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Windhoek
ar: ويندهوك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winnipeg
ar: وينيبيغ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutat
ar: ياكوتات

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
ar: ياكوتسك

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yangon
ar: يانجون

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
ar: ايكاترينبرج

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yellowknife
ar: يلونايف

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
ar: يريفان

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
ar: زغرب

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
ar: زابريزهزهزيا

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
ar: زيوريخ

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
ar: افريقيا

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
ar: أمريكا

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
ar: آسيا

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
ar: الأطلنطي

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
ar: أستراليا

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
ar: أوروبا

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
ar: الهندية

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
ar: الهادي

en: Display
ar: العرض

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Time and Date
ar: الوقت والتاريخ
