plasma-mobile - en to ar translation catalogue (49 entries)

en: Shell
ar: الصدَفة

en: General
ar: عامّ

en: Shell Vibrations
ar: اهتزازات الصدفة

en: Animations
ar: التّحريكات

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
ar: إذا كان هذا متوقفًا، فستقلل الرسوم المتحركة قدر الإمكان.

en: Auto Hide Panels
ar: إخفاء اللوحات آليًّا

en: Auto-hide the status and navigation panels to allow applications to always be in fullscreen.
ar: إخفاء لوحات الحالة والتنقل آليًا للسماح للتطبيقات بالعرض دائمًا في وضع ملء الشاشة.

en: Double Tap to Wakeup
ar: طرق مزدوج للاستيقاظ

en: When the screen is off, double tap to wakeup the device.
ar: عندما تكون الشاشة مغلقة، انقر مرتين لإيقاظ الجهاز.

en: Status Bar
ar: شريط الحالة

en: Date in status bar
ar: التاريخ في شريط الحالة

en: If on, date will be shown next to the clock in the status bar.
ar: إذا كان يعمل، فسيُعرض التاريخ بجوار الساعة في شريط الحالة.

en: Battery Percentage
ar: نسبة البطارية

en: Show battery percentage in the status bar.
ar: أظهر نسبة البطارية في شريط الحالة.

en: Status Bar Size
ar: حجم شريط الحالة

en: Size of the top panel (needs restart).
ar: حجم اللوحة العلوية (تحتاج إعادة التشغيل).

[ctx: Status bar height]
en: Tiny
ar: ضئيل

[ctx: Status bar height]
en: Small
ar: صغير

[ctx: Status bar height]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: Status bar height]
en: Large
ar: كبير

[ctx: Status bar height]
en: Very Large
ar: كبير جدًّا

en: Action Drawer
ar: دُرج الإجراءات

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
ar: وضع المثبت

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
ar: وضع الموسّع

en: Quick Settings
ar: إعدادات سريعة

en: Top Left Drawer Mode
ar: وضع الدرج الأيسر العلوي

en: Mode when opening from the top left.
ar: الوضع عند الفتح من أعلى اليسار.

en: Top Right Drawer Mode
ar: وضع الدرج العلوي الأيمن

en: Mode when opening from the top right.
ar: الوضع عند الفتح من أعلى اليمين.

[ctx: @title:group, shortcuts available from lock screen]
en: Lock Screen Shortcuts
ar: اختصارات شاشة القفل

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @item:inlistbox]
en: Flashlight
ar: كشاف

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
ar: كاميرا

[ctx: @label:listbox]
en: Left button
ar: الزرّ الأيسر

[ctx: @label:listbox]
en: Right button
ar: الزرّ الأيمن

[ctx: @action:button]
en: Hide
ar: أخفِ

[ctx: @action:button]
en: Show
ar: أظهر

en: Quick Settings Columns
ar: أعمدة إعدادات سريعة

en: Maximum number of columns in landscape orientation.
ar: الحد الأقصى لعدد الأعمدة في الوضع الأفقي.

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel and hide them.
ar: خصّص ترتيب الإعدادات السريعة في اللوحة المنسدلة وإخفائها.

en: Disabled Quick Settings
ar: الإعدادات السريعة المعطلة

en: Re-enable previously disabled quick settings.
ar: أعد تمكين الإعدادات السريعة المعطلة سابقًا.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
ar: ما إذا كان يجب تمكين الاهتزازات.

en: Vibration Duration
ar: مدة الاهتزاز

en: How long shell vibrations should be.
ar: كم من الوقت يجب أن تكون الاهتزازات.

[ctx: Long duration]
en: Long
ar: طويل

[ctx: Medium duration]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Short duration]
en: Short
ar: قصير

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
ar: يُتحكم في اهتزازات لوحة المفاتيح بشكل منفصل في وحدة إعدادات لوحة المفاتيح.
