plasma-mobile - en to ar translation catalogue (63 entries)

en: Open with %1
ar: افتح في %1

en: Open with…
ar: افتح باستخدام…

en: Open Containing Folder
ar: افتح المجلد الحاوي

en: &Copy
ar: ا&نسخ

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ar: انسخ المكان

en: Properties
ar: الخصائص

en: Clear All Notifications
ar: امحُ جميع الإشعارات

en: On
ar: يعمل

en: Off
ar: مغلق

en: SIM Locked
ar: الشريحة مقفلة

en: Output Devices
ar: أجهزة الإخراج

en: Input Devices
ar: أجهزة الإدخال

en: Playback Streams
ar: تدفقات التشغيل

en: Recording Streams
ar: تدفقات التّسجيل

en: Device name not found
ar: لم يعثر على اسم الجهاز

en: Show additional options for %1
ar: أظهر خيارات إضافية لـ%1

[ctx: volume percentage]
en: %1%
ar: %1٪

en: Notification Sounds
ar: أصوات الإشعارات

en: Stream name not found
ar: اسم الدفق غير موجود

en: Unmute
ar: ألغ الكتم

en: Mute
ar: اكتم

en: configure audio streams
ar: اضبط تدفقات الصوت

en: Open audio settings
ar: افتح إعدادات الصوت

en: %1%
ar: %1٪

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ar: ابحث…

en: No media playing
ar: لا وسائط تعمل

en: Previous track
ar: المقطوعة السابقة

en: Play or Pause media
ar: شغّل أو أوقف الوسيط

en: Next track
ar: المقطوعة التالية

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
ar: انسخ عنوان الوصلة

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: Reply to message]
en: Reply
ar: رد

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
ar: %2 من %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
ar[0]: %2 من 0 ملف
ar[1]: %2 من ملف واحد
ar[2]: %2 من ملفّين
ar[3]: %2 من %1 ملفّات
ar[4]: %2 من %1 ملفًّا
ar[5]: %2 من %1 ملفّ

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
ar[0]: %2 من 0 مجلد
ar[1]: %2 من 0 ملف
ar[2]: %2 من مجلدين
ar[3]: %2 من %1 مجلدات
ar[4]: %2 من %1 مجلدًا
ar[5]: %2 من %1 مجلد

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
ar[0]: %2 من %1
ar[1]: %2 من عنصر واحد
ar[2]: %2 من عنصرين
ar[3]: %2 من %1 عناصر
ar[4]: %2 من %1 عنصرًا
ar[5]: %2 من %1 عنصر

en: %1 file | %1 files
ar[0]: %1 ملف
ar[1]: ملفّ واحد
ar[2]: ملفّان
ar[3]: %1 ملفّات
ar[4]: %1 ملفًّا
ar[5]: %1 ملفّ

en: %1 folder | %1 folders
ar[0]: لا يوجد أي مجلّد
ar[1]: مجلد واحد
ar[2]: مجلدان
ar[3]: %1 مجلدات
ar[4]: %1 مجلدًا
ar[5]: %1 مجلد

en: %1 item | %1 items
ar[0]: لا يوجد أي عنصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصران
ar[3]: %1 عناصر
ar[4]: %1 عنصرًا
ar[5]: %1 عنصر

[ctx: Bytes per second]
en: %1/s
ar: %1/ث

[ctx: Percentage of a job]
en: %1%
ar: %1٪

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
ar: التّفاصيل

[ctx: Pause running job]
en: Pause
ar: ألبِث

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: More Options…
ar: خيارات أكثر...

en: Open
ar: افتح

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
ar: اكتب رد..

[ctx: @action:button]
en: Send
ar: أرسل

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
ar: %1 (مُلبثة)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
ar: %1 (فشلت)

en: Job Failed
ar: فشلت المهمّة

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
ar: %1 (انتهت العملية)

en: Job Finished
ar: انتهت المهمّة

en: now
ar: الآن

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
ar: منذ %1د

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
ar: %1 ث متبقي

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
ar: المتبقي %1د

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
ar: %1 س متبقية

en: Notification service not available
ar: خدمة الإشعارات غير متوفرة

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
ar: الإشعارات تزود حاليا بواسطة '%1 %2'

en: Show Fewer
ar: اعرض أقل

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
ar: اعرض أكثر بـ%1
