plasma-mobile - en to ar translation catalogue (40 entries)

en: Waydroid Integration
ar: تكامل ويدرويد

en: Waydroid is not installed
ar: ويدرويد غير مثبت

en: Check installation
ar: تأكد من التثبيت

en: Downloading Android and vendor images.
    It can take a few minutes.
ar: تنزيل صور أندرويد والموردين.
    قد يستغرق الأمر بضع دقائق.

en: Waydroid is resetting.
    It can take a few seconds.
ar: جلسة ويدرويد تصفر.
    قد تأخذ بعض الوقت.

en: The Waydroid session is not running.
ar: جلسة ويدرويد لا تعمل.

en: Start the session
ar: ابدأ الجلسة

en: Waydroid session is starting.
    It can take a few seconds.
ar: جلسة ويدرويد تعمل.
    قد تأخذ بعض الوقت.

en: Waydroid applications
ar: تطبيقات ويدرويد

[ctx: @action:button]
en: Install APK
ar: ثبّت APK

en: You must select a local file
ar: يجب عليك تحديد ملف محلي

[ctx: @action:button]
en: Delete the application
ar: احذف التطبيق

en: General information
ar: معلومات عامة

en: IP address
ar: عنوان IP

en: Copy
ar: انسخ

en: Waydroid status
ar: حالة ويدرويد

en: Running
ar: يعمل

en: Stop session
ar: أوقف الجلسة

en: Certify my device for Google Play Protect
ar: اعتماد جهازي  لحماية متجر غوغل

en: Installed applications
ar: التطبيقات المثبتة

en: Reset Waydroid
ar: صفّر ويدرويد

[ctx: @title:window]
en: Confirm Waydroid Reset
ar: أكد تصفير ويدرويد

en: Are you sure you want to reset Waydroid? This is a destructive action, and will wipe all user data.
ar: هل تريد تصفير ويدرويد؟ هذا قرر خطير حيث أنه سيمسح كل بيانات المستخدم.

en: Waydroid properties
ar: خصائص ويدرويد

en: May require restarting the Waydroid session to apply
ar: قد يطلب إعادة تشغيل جلسة ويدرويد للتطبيق التعديلات

en: Multi Windows
ar: نوافذ متعددة

en: Enables/Disables window integration with the desktop
ar: تمكين/تعطيل تكامل النافذة مع سطح المكتب

en: Suspend
ar: علّق

en: Let the Waydroid container sleep (after the display timeout) when no apps are active
ar: دع حاوية ويدرويد في وضع التعليق (بعد انتهاء مهلة العرض) عندما لا تكون أي تطبيقات نشطة

en: Allow android direct access to hotplugged devices
ar: السماح للأندرويد بالوصول المباشر إلى الأجهزة الموصولة مباشرةً

en: Downloading %1MB/%2MB Speed %3
ar: تنزيل %1ميغابايت/%2 ميغابايت السرعة %3

en: %1MB/s
ar: %1 م.ب/ث

en: %1kB/s
ar: %1ك‌ب/ث

en: Google Play Protect configuration
ar: ضبط حماية متجر غوغل

en: Fetching your Android ID.
    It can take a few seconds.
ar: نجلب معرف الأندرويد الخاص بك.
    قد يستغرق الأمر بضع ثوانٍ.

en: When launching Waydroid with GAPPS for the first time, you will be notified that the device is not certified for Google Play Protect. To self certify your device, paste the Android ID in the field on the website. Then, give the Google services some minutes to reflect the change and restart Waydroid.
ar: عند تشغيل ويدرويد مع GAPPS لأول مرة ستُخبر بأن الجهاز غير معتمد لـ غوغل بلاي للحماية. للاستيثاق الذاتي على جهازك، الصق معرّف أندرويد في الحقل الموجود في الموقع الإلكتروني. بعد ذلك، امنح خدمات غوغل بعض الدقائق لتعكس التغيير وأعد تشغيل ويدرويد.

[ctx: @action:button]
en: Copy Android ID and open the website
ar: انسخ معرّف أندرويد وافتح الموقع الإلكتروني

en: Initial configuration
ar: تهيئة أولية

en: System type
ar: نوع النظام

en: Configure Waydroid
ar: اضبط ويدرويد
