plasma-mobile - en to ar translation catalogue (51 entries)

en: Folder
ar: المجلّد

[ctx: @info:placeholder]
en: Search applications…
ar: ابحث في التطبيقات…

en: General
ar: عامّ

en: This widget was not found.
ar: الودجة غير موجودة.

en: Configure…
ar: اضبط…

en: Options
ar: خيارات

en: Widget Options
ar: خيارات الودجات

en: Remove widget
ar: أزِل ودجة

en: Configure widget
ar: اضبط الودجة

en: Remove
ar: أزل

en: Release to configure, drag to move
ar: حرر لتضبط، واسحب لتحرك

en: Confirm Folder Deletion
ar: أكد حذف المجلد

en: Are you sure you want to delete this folder?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا المجلد؟

en: Widgets
ar: عناصر سطح المكتب

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New Widgets…
ar: اجلب ودجات جديدة...

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
ar: اجلب ودجات جديدة...

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Application
ar: التطبيق

en: Number of rows
ar: عدد الصفوف

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Size of icons on homescreen
ar: حجم الأيقونات في الشاشة الرئيسة

en: The rows and columns will swap depending on the screen rotation.
ar: سيبدل بين الصفوف والأعمدة وفقًا لدوران الشاشة.

en: Homescreen
ar: الشاشة الرئيسة

en: Show labels on homescreen
ar: أظهر المسميات في الشاشة الرئيسة

en: Show labels in favorites bar
ar: أظهر المسميات في المفضّلة

en: Lock layout
ar: اقفل التخطيط

en: Page transition effect
ar: تأثير الانتقال بين الصفحات

en: Slide
ar: شريحة

en: Cube
ar: مكعب

en: Fade
ar: تبهيت

en: Stack
ar: مكدس

en: Rotation
ar: التّدوير

en: Double tap to lock device
ar: طرق مزدوج لقفل الجهاز

en: Favorites Bar
ar: شريط المفضّلة

en: Show background
ar: أظهر الخلفيّة

[ctx: @title:group settings group]
en: Wallpaper
ar: صورة الخلفية

en: Wallpaper blur effect
ar: تأثير طمس الخلفية

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Simple
ar: بسيط

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Full
ar: كامل

en: Export layout
ar: صدّر التخطيط

en: Import layout
ar: استورد تخطيط

en: Export layout to
ar: صدّر التخطيط إلى

en: Import layout from
ar: استورد تخطيط من

en: Export Status
ar: صدّر الحالة

en: Failed to export to %1
ar: فشل تصدير %1

en: Homescreen layout exported successfully to %1
ar: صُدّر  تخطيط الشاشة الرئسة بنجاح إلى %1

en: Confirm Import
ar: أكد الاستيراد

en: This will overwrite your existing homescreen layout!
ar: سيؤدي هذا إلى استبدال تخطيط الشاشة الرئيسة الحالي لديك!

en: Wallpapers
ar: الخلفيات

en: Settings
ar: إعدادات
