plasma-settings - en to az translation catalogue (286 entries)

en: Unable to change NTP settings
az: NTP ayarlarını dəyişmək olmur

en: Unable to set current time
az: Cari tarixi təyin etmək olmur

en: Unable to set timezone
az: Saat qurşağını təyin etmək olmur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Abidjan
az: Abican

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
az: Akkra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
az: Əddis-Əbəbə

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
az: Adelaida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
az: Ədən

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
az: Əlcəzair

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
az: Almata

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
az: Əmman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
az: Anadır

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anchorage
az: Anxorage

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
az: Anqilya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
az: Antiqva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
az: Aktau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
az: Aktuba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
az: Araquana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
az: Aşğabad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
az: Astarxan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
az: Asunsion

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
az: Afina

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
az: Atırau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Auckland
az: Ouklənd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
az: Azor adaları

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
az: Bağdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
az: Bahya-Banderas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia
az: Bahya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
az: Bəhreyn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
az: Bakı

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangkok
az: Banqkok

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangui
az: Banqui

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
az: Beyrut

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
az: Belqrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belize
az: Beliz

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
az: Bermud

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
az: Bişkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blanc-Sablon
az: Blank-Sablon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blantyre
az: Blantire

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
az: Boqota

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brazzaville
az: Brazzavill

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
az: Bruney

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
az: Brussel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
az: Buxarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
az: Budapeşt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Buenos Aires
az: Baenos-Ayres

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
az: Businqen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
az: Misir

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
az: Kembric Bay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Campo Grande
az: Kampo Qrande

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
az: Kənar Adaları

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
az: Kankun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
az: Kape-Verde

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
az: Karakas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casablanca
az: Kasablanka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casey
az: Kasey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Catamarca
az: Katamarka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
az: Kayene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
az: Kayman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
az: Mərkəz

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ceuta
az: Keuta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chagos
az: Çaqos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chatham
az: Çatem adaları

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chicago
az: Çikaqo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chihuahua
az: Çixaxua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
az: Çisinau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
az: Çita

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
az: Çiobalsan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
az: Çonqkinq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
az: Milad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chuuk
az: Çuuk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
az: Kokos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
az: Kolombo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
az: Komor ad.

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
az: Konakri

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
az: Kopenhagen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
az: Kordoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
az: Kosta-Rika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Creston
az: Kreston

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
az: Kuyaba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
az: Kurasao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Currie
az: Kurri

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
az: Dəməşq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Danmarkshavn
az: Danmarkşavn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
az: Dər-əs-Səlam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Darwin
az: Darvin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Davis
az: Deyvis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson Creek
az: Dauson Krik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson
az: Dauson

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Detroit
az: Detroyt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
az: Doha

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
az: Cibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
az: Dominika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Douala
az: Doula

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
az: Dubay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
az: Dumont d’Urvill

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
az: Düşənbə

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
az: Şərqi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
az: Eyrunep

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
az: Əl-Aayun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
az: El-Salvador

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Enderbury
az: Əndərburi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eucla
az: Eukla

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Famagusta
az: Famaqusta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
az: Fici

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Freetown
az: Fritaun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaborone
az: Qaboron

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
az: Qalapaqos ad.

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gambier
az: Qambe ad.

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
az: Qəzza

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
az: Cəbəllütariq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Glace Bay
az: Qleys Bay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
az: Qothab

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Goose Bay
az: Quuze Bay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grand Turk
az: Qrand Turk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
az: Qrenada

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadalcanal
az: Qvadalkanal

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
az: Qvadelupa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guam
az: Quam ad.

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
az: Qvatemala

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guayaquil
az: Qvayakvil

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
az: Qvernsey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
az: Qvyana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Halifax
az: Halifaks

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
az: Ho Chi Min

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
az: Honq-Konq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
az: Man adası

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
az: Cakarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
az: Yamayka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jayapura
az: Yayapura

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jersey
az: Yersey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
az: Qüds

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
az: Yohanesburq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johnston
az: Conston

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
az: Yuba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jujuy
az: Yuliy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juneau
az: Yuneau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
az: Kalininqrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
az: Kamçatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
az: Kəraçi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
az: Kaşqar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kerguelen
az: Kerqulen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
az: Xandiqa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
az: Xartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
az: Kiyev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kigali
az: Kiqali

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
az: Kinşasa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Knox
az: Knoks

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
az: Kəlküttə

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
az: Krosnayarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuching
az: Kuçinq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
az: Kuveyt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kwajalein
az: Kvajaleyn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lagos
az: Laqos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Libreville
az: Librevill

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
az: Lassabon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
az: Lyublyan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Longyearbyen
az: Lonqerbyen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lord Howe
az: Lord Hove

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Los Angeles
az: Los-Anceles

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Louisville
az: Luzvill

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
az: Aşağı Prins ad.

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lubumbashi
az: Lubumbaşi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
az: Lüksemburq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
az: Makau

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
az: Makeyo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macquarie
az: Makkuari

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
az: Madeyra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Magadan
az: Maqadan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
az: Maldiv ad.

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
az: Manaqua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marengo
az: Marenqo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marigot
az: Mariqot

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
az: Mavritaniya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mawson
az: Mauson

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Melbourne
az: Melburn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Midway
az: Midvey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
az: Maqadişi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
az: Monako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moncton
az: Monkton

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
az: Manroviya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monticello
az: Montisello

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
az: Moskva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
az: Musqat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
az: Nayrobi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
az: Nikosiya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nipigon
az: Nipiqon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
az: Ouaqadouqou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pago Pago
az: Paqo Paqo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pangnirtung
az: Panqnirtunq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Perth
az: Perz

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
az: Petersburq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phnom Penh
az: Pnompen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phoenix
az: Feniks

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pitcairn
az: Pitkairn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Podgorica
az: Podqorika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pohnpei
az: Ponpey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port-au-Prince
az: Port-o-Prins

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
az: Praqa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
az: Puerto Riko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
az: Phenyan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
az: Qətər

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
az: Qızılorda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
az: Ranqun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rarotonga
az: Rarotonqa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Recife
az: Resife

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Regina
az: Reqina

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
az: Reykyavik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
az: Riqa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Branco
az: Rio Branko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
az: Rio Qalleos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
az: Ər-Riyad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
az: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rothera
az: Rozera

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saipan
az: Saypan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
az: 1

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
az: Səmərkənd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santiago
az: Santyaqo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santo Domingo
az: Santo Dominqo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
az: Sarayevo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
az: Seul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
az: Şanxay

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
az: Sinqapur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
az: Sofiya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
az: Cənubi Corciya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
az: Srednekolımsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
az: Müq. Bartalamey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
az: Müq. Helena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
az: Müq. Cons

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
az: Müq. Kitts

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
az: Müq. Lusiya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
az: Müq. Tomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
az: Müq. Vinsent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stanley
az: Stanli

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
az: Stokholm

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
az: Sidney

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
az: Syova

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
az: Taiti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
az: Taypey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tarawa
az: Tarava

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
az: Daşkənd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
az: Tiflis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tegucigalpa
az: Tequsiqalpa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
az: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
az: Tokiyo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tongatapu
az: Tonqatupu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
az: Tukuman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
az: Ulan-Batur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
az: Urumçi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ushuaia
az: Uşuaya

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
az: Uzqorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vancouver
az: Vankuver

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
az: Vatikan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
az: Vyana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
az: Vyetnam

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
az: Vilnus

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vincennes
az: Vinsen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
az: Volqoqrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wake
az: Veyk ad.

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wallis
az: Vallis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
az: Varşava

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Whitehorse
az: Vitehors

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winamac
az: Vinamak

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Windhoek
az: Vindhuk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
az: Yekaterinburq

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
az: İrəvan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
az: Zaqreb

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
az: Zaparojye

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
az: Syurix

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
az: Afrika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
az: Amerika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
az: Antarktika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
az: Asiya

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
az: Atlantik

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
az: Avstraliya

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
az: Avropa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
az: Hindistan

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
az: Sakit Okean

en: Display
az: Göstərmək

en: 24-Hour Format
az: 24 saat formatı

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
az: 24 saat formatının istifadə edilib-edilməməsi.

en: Timezone
az: Saat qurşağı

en: Time and Date
az: Vaxt və Tarix

en: Automatic Time Synchronization
az: Avtomatik vaxt eyniləşdirilməsi

en: Whether to set the time automatically.
az: Vaxtın avtomatik təyin edilib-edilməməsi.

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
az: Saat qurşağını seçin
