plasma-mobile - en to ca translation catalogue (113 entries)

en: Unable to change NTP settings
ca: No s'han pogut canviar els paràmetres del NTP

en: Unable to set current time
ca: No s'ha pogut establir l'hora actual

en: Unable to set timezone
ca: No s'ha pogut establir el fus horari

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
ca: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
ca: Alger

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
ca: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
ca: Atenes

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
ca: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
ca: Bakú

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
ca: Belgrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
ca: Berlín

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
ca: Bixkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
ca: Bogotà

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
ca: Brussel·les

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
ca: Bucarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
ca: El Caire

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
ca: Canàries

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
ca: Cap Verd

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
ca: Caiena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
ca: Caiman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
ca: Central

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
ca: Nadal

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
ca: Comores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
ca: Copenhaguen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
ca: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
ca: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
ca: Damasc

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
ca: Dublín

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
ca: Dumont d'Urville

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
ca: Duixanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
ca: Pasqua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
ca: Fèroe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
ca: Galápagos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
ca: L'Havana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
ca: Hèlsinki

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
ca: Illa de Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
ca: Kamtxatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
ca: Katmandú

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
ca: Khartum

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
ca: Kíev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
ca: Calcata

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
ca: Lisboa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
ca: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
ca: Londres

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
ca: Luxemburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
ca: Mahé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
ca: Marqueses

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
ca: Martinica

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
ca: Maurici

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
ca: Mazatlán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
ca: Mèrida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
ca: Ciutat de Mèxic

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
ca: Mogadiscio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
ca: Mònaco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
ca: Monròvia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
ca: Moscou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
ca: Masqat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
ca: N'Djamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
ca: Nova York

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
ca: Nicòsia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
ca: Panamà

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
ca: París

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
ca: Port-of-Spain

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
ca: Praga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
ca: Yangon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
ca: Reykjavík

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
ca: Riad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
ca: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
ca: Sakhalín

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
ca: Samarcanda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
ca: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
ca: Seül

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
ca: Singapur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
ca: Geòrgia del Sud

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
ca: Estocolm

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
ca: Sidney

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
ca: Tahití

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
ca: Taixkent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
ca: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
ca: Thimbu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
ca: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
ca: Tòquio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tortola
ca: Tórtola

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
ca: Trípoli

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
ca: Ulan Bator

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
ca: Uliànovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
ca: Vaticà

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
ca: Viena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
ca: Vílnius

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
ca: Varsòvia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
ca: Erevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
ca: Zaporíjia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
ca: Zuric

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
ca: Àfrica

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
ca: Amèrica

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
ca: Antàrtida

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
ca: Àsia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
ca: Atlàntic

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
ca: Austràlia

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
ca: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
ca: Índic

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
ca: Pacífic

en: Display
ca: Visualització

en: 24-Hour Format
ca: Format de 24 hores

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
ca: Si s'ha d'emprar el format de 24 hores en els rellotges.

en: Timezone
ca: Fus horari

en: Time and Date
ca: Data i l'hora

en: Automatic Time Synchronization
ca: Sincronització automàtica de la data i l'hora

en: Whether to set the time automatically.
ca: Si s'ha d'establir automàticament la data i l'hora.

en: System Time
ca: Hora del sistema

en: System Date
ca: Data del sistema

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
ca: Selecció del fus horari

en: Pick System Time
ca: Trieu l'hora del sistema
