plasma-settings - en to cs translation catalogue (125 entries)

en: Unable to change NTP settings
cs: Nelze změnit nastavení NTP

en: Unable to set current time
cs: Nelze nastavit aktuální čas

en: Unable to set timezone
cs: Nelze nastavit časové pásmo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
cs: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
cs: Alžír

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
cs: Ammán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
cs: Ašchabat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
cs: Astrachaň

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
cs: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
cs: Atény

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
cs: Azory

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
cs: Bagdád

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
cs: Bahrajn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
cs: Bejrút

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
cs: Belém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
cs: Bělehrad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
cs: Berlín

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
cs: Bermudy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
cs: Biškek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bougainville
cs: Bowmanville

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
cs: Brunej

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
cs: Brusel

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
cs: Bukurešť

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
cs: Budapešť

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
cs: Káhira

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
cs: Kanárské ostrovy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
cs: Kapverdy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
cs: Karakas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
cs: Střed

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
cs: Kišiněv

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
cs: Čchung-čching

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
cs: Kodaň

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
cs: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
cs: Kostarika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
cs: Damašek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dili
cs: Dilí

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
cs: Džibutsko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
cs: Dominika

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
cs: Dubaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
cs: Dušanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
cs: Salvador

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
cs: Faerské ostrovy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
cs: Fidži

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
cs: Galapágy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harbin
cs: Charbin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
cs: Jamajka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
cs: Jeruzalém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
cs: Kábul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
cs: Kamčatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
cs: Karáčí

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
cs: Káthmándú

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
cs: Chartúm

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
cs: Kyjev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
cs: Kalkata

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kralendijk
cs: Amerika/Kralendijk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
cs: Krasnojarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
cs: Kuvajt

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
cs: Lisabon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
cs: Lublaň

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
cs: Londýn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
cs: Maledivy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
cs: Markézy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
cs: Martinik

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
cs: Mauricius

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
cs: Mogadišo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
cs: Monako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
cs: Moskva

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
cs: Nikósie

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
cs: Novokuzněck

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pangnirtung
cs: Amerika/Pangnirtung

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
cs: Paříž

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto-Novo
cs: Porto Novo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
cs: Praha

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
cs: Pchjongjang

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
cs: Katar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
cs: Rangún

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
cs: Réunion

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
cs: Reykjavík

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
cs: Rijád

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
cs: Řím

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
cs: Sachalin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
cs: Soul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
cs: Šanghaj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
cs: Singapur

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
cs: Taškent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
cs: Teherán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
cs: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
cs: Tokio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
cs: Tripolis

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
cs: Ulánbátar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
cs: Uljanovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
cs: Užhorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
cs: Vatikán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
cs: Vídeň

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
cs: Varšava

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
cs: Jekatěrinburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
cs: Jerevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
cs: Záhřeb

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
cs: Záporoží

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
cs: Curych

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
cs: Afrika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
cs: Amerika

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
cs: Antarktida

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
cs: Asie

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
cs: Atlantický oceán

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
cs: Austrálie

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
cs: Evropa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
cs: Indický

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
cs: Tichý oceán

en: Display
cs: Zobrazení

en: 24-Hour Format
cs: 24-hodinový formát

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
cs: Zda se bude používat 24-hodinový formát hodin.

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Time and Date
cs: Čas a datum

en: Automatic Time Synchronization
cs: Automatická synchronizace času

en: Whether to set the time automatically.
cs: Zda nastavit čas automaticky.

en: System Time
cs: Systémový čas

en: System Date
cs: Systémové datum

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
cs: Zvolte časové pásmo

en: Pick System Time
cs: Vyberte Systémový čas

en: AM
cs: dop.

en: PM
cs: odp.
