plasma-mobile - en to cs translation catalogue (51 entries)

en: Opens the initial start wizard without modifying configuration
cs: Otevřít průvodce počátečním spuštěním bez úpravy nastavení

en: © 2026 KDE Community
cs: © 2026 Komunita KDE

en: Edit APN
cs: Upravit APN

en: Add APN
cs: Přidat APN

en: Name
cs: Název

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Password
cs: Heslo

en: Network type
cs: Typ sítě

en: Only 4G
cs: Pouze 4G

en: Only 3G
cs: Pouze 3G

en: Only 2G
cs: Pouze 2G

en: Any
cs: Cokoliv

en: Cellular
cs: Mobilní

en: Your device does not have a modem available.
cs: Vaše zařízení nemá k dispozici modem.

en: Please configure your APN below for mobile data, further information will be available with your carrier.
cs: Níže nakonfigurujte APN pro mobilní data, další informace vám poskytne váš operátor.

en: You are connected to the mobile network.
cs: Nejste připojeni k mobilní síti.

en: Please insert a SIM card into your device.
cs: Prosím, vložte kartu SIM do vašeho zařízení.

en: Mobile Data
cs: Mobilní data

en: Edit
cs: Upravit

en: Delete
cs: Smazat

en: Complete!
cs: Dokončeno.

en: Your device is now ready. <br /><br />Enjoy <b>%1</b>!
cs: Vaše zařízení je nyní připraveno. <br /><br /> Užívejte si <b>%1</b>!

en: Before we get started…
cs: Než začneme…

en: Adjust the screen brightness to be comfortable for the installation process.
cs: Nastavte jas displeje tak, aby byl pro instalační proces pohodlný.

en: Adjust the size of elements on the screen.
cs: Upravte velikost prvků na obrazovce.

en: Display Scaling
cs: Měřítko zobrazení

en: Dark Theme
cs: Tmavý motiv

en: System Navigation
cs: Systémová navigace

en: Choose a method to navigate around the system.
cs: Vyberte způsob navigace v systému.

en: Gesture navigation
cs: Navigace pomocí gest

en: Swipe up from the bottom to see running applications. Flick to go to the home screen.
cs: Přejetím prstem nahoru od spodní části zobrazíte spuštěné aplikace. Rychlým přejetím přejdete na domovskou obrazovku.

en: Button navigation
cs: Navigace pomocí tlačítek

en: Use buttons on a navigation bar to navigate the system.
cs: K navigaci v systému použijte tlačítka na navigační liště.

en: This can later be changed in the settings.
cs: Toto lze později změnit v nastavení.

en: Time and Date
cs: Datum a čas

en: Select your time zone and preferred time format.
cs: Vyberte své časové pásmo a preferovaný formát času.

en: 24-Hour Format
cs: 24-hodinový formát

en: Invalid input.
cs: Neplatný vstup.

en: Connect
cs: Připojit se

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Configure
cs: Nastavit

en: Connect to
cs: Připojit se k

en: Network
cs: Síť

en: Connect to a WiFi network for network access.
cs: Připojte se k síti WiFi pro přístup k síti.

en: Password…
cs: Heslo…

en: Welcome to<br/><b>Plasma Mobile</b>
cs: Vítejte v <br/><b>Plasma Mobile</b>

en: Powered by<br/><b>%1</b>
cs: Postavené na <br/><b>%1</b>

en: Next
cs: Následující

en: Initial Start
cs: Počáteční spuštění

en: Back
cs: Zpět

en: Finish
cs: Dokončit
