plasma-mobile - en to cs translation catalogue (59 entries)

en: Open with %1
cs: Otevřít pomocí %1

en: Open with…
cs: Otevřít pomocí...

en: Open Containing Folder
cs: Otevřít odpovídající složku

en: &Copy
cs: &Kopírovat

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
cs: Kopírovat umístění

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Clear All Notifications
cs: Vymazat všechna oznámení

en: On
cs: Zapnuto

en: Off
cs: Vypnuto

en: SIM Locked
cs: SIM je uzamčena

en: Output Devices
cs: Výstupní zařízení

en: Input Devices
cs: Vstupní zařízení

en: Playback Streams
cs: Proudy přehrávání

en: Recording Streams
cs: Nahrávání proudů

en: Device name not found
cs: Název zařízení nenalezen

en: Show additional options for %1
cs: Zobrazit další možnosti pro %1

en: Notification Sounds
cs: Zvuky upozornění

en: Stream name not found
cs: Název proudu nenalezen

en: Unmute
cs: Povolit zvuk

en: Mute
cs: Ztlumit

en: configure audio streams
cs: nastavit audio proudy

en: Open audio settings
cs: Otevřít nastavení audio

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
cs: Hledat…

en: No media playing
cs: Nepřehrává se žádné médium

en: Previous track
cs: Předchozí skladba

en: Play or Pause media
cs: Přehrát nebo pozastavit přehrávání

en: Next track
cs: Následující skladba

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
cs: Kopírovat adresu odkazu

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: Reply to message]
en: Reply
cs: Odpovědět

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
cs: %2 z %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
cs[0]: %2 z %1 souboru
cs[1]: %2 z %1 souborů
cs[2]: %2 z %1 souborů

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
cs[0]: %2 z %1 složky
cs[1]: %2 ze %1 složek
cs[2]: %2 z %1 složek

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
cs[0]: %2 z %1 souboru
cs[1]: %2 z %1 souborů
cs[2]: %2 z %1 souborů

en: %1 file | %1 files
cs[0]: 1 soubor
cs[1]: %1 soubory
cs[2]: %1 souborů

en: %1 folder | %1 folders
cs[0]: 1 složka
cs[1]: %1 složky
cs[2]: %1 složek

en: %1 item | %1 items
cs[0]: %1 položka
cs[1]: %1 položky
cs[2]: %1 položek

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: Pause running job]
en: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
cs: Zrušit

en: More Options…
cs: Více možností…

en: Open
cs: Otevřít

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
cs: Napište odpověď…

[ctx: @action:button]
en: Send
cs: Odeslat

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
cs: %1 (Pozastaveno)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
cs: %1 (Selhalo)

en: Job Failed
cs: Úloha selhala

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
cs: %1: (Dokončeno)

en: Job Finished
cs: Úloha byla dokončena

en: now
cs: nyní

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
cs: Před %1 min

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
cs: Zbývá %1 s

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
cs: Zbývá %1 m

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
cs: Zbývá %1 h

en: Notification service not available
cs: Služba pro oznamování není dostupná

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
cs: Upozornění momentálně poskytuje '%1 %2'

en: Show Fewer
cs: Zobrazit méně

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
cs: Zobrazit další %1
