plasma-mobile - en to eo translation catalogue (269 entries)

en: Unable to change NTP settings
eo: Ne eblas ŝanĝi NTP-agordojn

en: Unable to set current time
eo: Ne eblas agordi la aktualan horon

en: Unable to set timezone
eo: Ne eblas agordi horzonon

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
eo: Akrao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
eo: Adis-Abebo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
eo: Adelajdo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
eo: Adeno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
eo: Alĝero

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
eo: Almato

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
eo: Amano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
eo: Amsterdamo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anchorage
eo: Ankrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
eo: Andoro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
eo: Angvilo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
eo: Antigvo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aruba
eo: Arubo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
eo: Aŝgabato

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
eo: Astraĥano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
eo: Asunciono

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
eo: Ateno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
eo: Acoroj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
eo: Bagdado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia
eo: Bahio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
eo: Barejno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
eo: Bakuo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barbados
eo: Barbado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
eo: Bejruto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
eo: Beogrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belize
eo: Belizo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
eo: Berlino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
eo: Biŝkeko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
eo: Bogoto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bratislava
eo: Bratislavo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brazzaville
eo: Brazavilo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brisbane
eo: Brisbano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
eo: Brunejo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
eo: Bruselo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
eo: Bukareŝto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
eo: Budapeŝto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Buenos Aires
eo: Bonaero

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bujumbura
eo: Buĵumburo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
eo: Kairo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
eo: Kembriĝa Golfo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
eo: Kanario

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
eo: Kabo-Verdo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
eo: Karakaso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casablanca
eo: Kazablanko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Catamarca
eo: Katamarko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
eo: Kajena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
eo: Kajmano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
eo: Centro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ceuta
eo: Ceŭto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chagos
eo: Ĉagoj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chicago
eo: Ĉikago

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
eo: Ĉita

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
eo: Kristnasko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
eo: Kokosoj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
eo: Kolombo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
eo: Komoro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
eo: Konakrio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
eo: Kopenhago

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
eo: Kostariko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
eo: Kuracao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dakar
eo: Dakaro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
eo: Damasko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
eo: Daresalamo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Denver
eo: Denvero

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Detroit
eo: Detrojto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
eo: Dako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
eo: Ĝibutio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
eo: Dominiko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
eo: Dubajo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
eo: Dublino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
eo: Dumont d'Urville

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
eo: Duŝanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
eo: Pasko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Edmonton
eo: Edmontono

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
eo: Salvadoro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
eo: Ferooj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
eo: Fiĝioj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fort Nelson
eo: Fortikaĵo Nelson

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fortaleza
eo: Fortalezo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Freetown
eo: Fritaŭno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
eo: Gazao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
eo: Ĝibraltaro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grand Turk
eo: Grandturko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
eo: Grenado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
eo: Gvadelupo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guam
eo: Gvamo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
eo: Gvatemalo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
eo: Ĝerzjako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
eo: Gujano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harare
eo: Harareo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
eo: Havano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
eo: Helsinko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hobart
eo: Hobarto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
eo: Honkongo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
eo: Manksinsulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
eo: Istanbulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
eo: Ĝakarto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
eo: Jamajko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jersey
eo: Ĵerzo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
eo: Jerusalemo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
eo: Johanesburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
eo: Kabulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
eo: Kaliningrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
eo: Kamĉatko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kampala
eo: Kampalo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
eo: Karaĉio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
eo: Katmanduo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
eo: Ĥartumo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
eo: Kievo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kigali
eo: Kigalio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
eo: Kinŝaso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
eo: Kolkato

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
eo: Krasnojarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuala Lumpur
eo: Kuala-Lumpuro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
eo: Kuvajto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Paz
eo: La-Pazo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lagos
eo: Lagoso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Libreville
eo: Librevilo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lima
eo: Fajlilo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
eo: Lisbono

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
eo: Ljubljano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
eo: Lomeo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
eo: Londono

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Los Angeles
eo: Los-Anĝeleso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
eo: Malsupraj Princoj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luanda
eo: Luando

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lubumbashi
eo: Lubumbaŝi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
eo: Luksemburgio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
eo: Makao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
eo: Madejro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madrid
eo: Madrido

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
eo: Maldivoj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malta
eo: Malto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
eo: Managvo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manila
eo: Manilo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
eo: Markizoj

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
eo: Martiniko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
eo: Maŭricio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
eo: Majoto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
eo: Mazatlano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Melbourne
eo: Melburno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Menominee
eo: Menomino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
eo: Meksik-urbo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Midway
eo: Mezvoje

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Minsk
eo: Minsko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Miquelon
eo: Mikelono

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
eo: Mogadiŝo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
eo: Monako

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moncton
eo: Monktono

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
eo: Monrovio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monterrey
eo: Monterejo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montserrat
eo: Montserato

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
eo: Moskvo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
eo: Maskato

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
eo: Najrobo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nauru
eo: Nauro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
eo: Ndjameno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New Salem
eo: Nova Salem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
eo: Novjorko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
eo: Nikozio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nouakchott
eo: Nuakŝoto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Omsk
eo: Omsko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
eo: Parola

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
eo: Uagaduguo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palau
eo: Palaŭo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
eo: Panamo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
eo: Parizo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Perth
eo: Perto

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phnom Penh
eo: Pnom-Peno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phoenix
eo: Fenikso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pitcairn
eo: Pitkarno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Podgorica
eo: Podgoriko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port-au-Prince
eo: Portoprinco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port Moresby
eo: Port-Moresbo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
eo: Haveno Hispanio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
eo: Prago

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
eo: Porto-Riko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
eo: Pjongjango

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
eo: Kataro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rainy River
eo: Pluva Rivero

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Regina
eo: Reĝino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Resolute
eo: Decida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
eo: Reunuiĝo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
eo: Rejkjaviko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
eo: Rigo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
eo: Rijado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
eo: Romo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
eo: Saĥaleno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
eo: Samarkando

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Juan
eo: San-Juano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santo Domingo
eo: Sankta Domingo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
eo: San-Paŭlo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
eo: Sao-Tomeo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
eo: Seulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
eo: Ŝanhajo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Simferopol
eo: Simferopolo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
eo: Singapuro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Skopje
eo: Skopjo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
eo: Sofio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
eo: Suda Kartvelio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
eo: Sankta Bartolomeo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
eo: Sankta Heleno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
eo: Sankta-Kito

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
eo: Sankta Lucio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
eo: Sankta Tomaso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
eo: Sankta Vincento

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
eo: Stokholmo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Swift Current
eo: Rapida Fluo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
eo: Sidnejo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
eo: Tahitio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
eo: Tajpeo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
eo: Talino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
eo: Taŝkento

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
eo: Tbiliso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tegucigalpa
eo: Tegucigalpo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
eo: Teherano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tell City
eo: Diru al Urbo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
eo: Timfo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thule
eo: Tuleo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
eo: Tokio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tomsk
eo: Tomsko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
eo: Tripolo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Troll
eo: Trolo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
eo: Tukumano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
eo: Tunizo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
eo: Ulanbatoro

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
eo: Uljanovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
eo: Urumĉio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
eo: Uĵhorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vaduz
eo: Vaduzo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vancouver
eo: Vankuvero

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
eo: Vatikano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
eo: Vieno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
eo: Vilno

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
eo: Volgogrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wallis
eo: Valiso

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
eo: Varsovio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Windhoek
eo: Vindhuko

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winnipeg
eo: Vinipego

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutat
eo: Jakutato

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
eo: Jakutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yangon
eo: Jangono

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
eo: Jekaterinburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
eo: Erevano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
eo: Zagrebo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
eo: Zuriko

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
eo: Afriko

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
eo: Ameriko

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
eo: Antarkto

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
eo: Azio

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
eo: Atlantiko

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
eo: Aŭstralio

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
eo: Eŭropo

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
eo: hindo

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
eo: Pacifiko

en: Display
eo: Bildigo

en: 24-Hour Format
eo: 24-Hora Formato

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
eo: Ĉu uzi 24-horan formaton por horloĝoj.

en: Timezone
eo: Horzono

en: Time and Date
eo: Tempo kaj Dato

en: Automatic Time Synchronization
eo: Aŭtomata Sinkronigo de Tempo

en: Whether to set the time automatically.
eo: Ĉu aŭtomate agordi la tempon.

en: System Time
eo: Sistemtempo

en: System Date
eo: Sistemdato

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
eo: Elekti Horzonon

en: Pick System Time
eo: Elekti Sistemtempon
