plasma-mobile - en to eo translation catalogue (60 entries)

en: Open with %1
eo: Malfermi per %1

en: Open with…
eo: Malfermi per…

en: Open Containing Folder
eo: Malfermi Enhavan Dosierujon

en: &Copy
eo: &Kopii

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
eo: Kopii Lokon

en: Properties
eo: Propraĵoj

en: Off
eo: Malŝaltita

en: SIM Locked
eo: SIM Ŝlosita

en: Outputs
eo: Eligoj

en: Inputs
eo: Enigaĵoj

en: Playback Streams
eo: Reproduktaj Rojoj

en: Recording Streams
eo: Registrado de Rojoj

en: Device name not found
eo: Aparatonomo ne trovita

en: Show additional options for %1
eo: Montri pliajn opciojn por %1

en: Unmute
eo: Malŝalti

en: Mute
eo: Silentigi

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
eo: Alĝustigi laŭtecon por %1

en: Notification Sounds
eo: Sciigaj Sonoj

en: Stream name not found
eo: Flugnomo ne trovita

en: configure audio streams
eo: agordi sonfluojn

en: Open audio settings
eo: Malfermi sonajn agordojn

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
eo: Serĉi…

en: Search…
eo: Serĉi…

en: No media playing
eo: Neniu aŭdvidaĵo ludanta

en: Previous track
eo: Antaŭa trako

en: Play or Pause media
eo: Ludi aŭ Paŭzi aŭdvidaĵon

en: Next track
eo: Sekva trako

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
eo: Kopii Ligilan Adreson

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
eo: Kopii

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
eo: Elekti Ĉion

[ctx: Reply to message]
en: Reply
eo: Respondi

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
eo: %2 el %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
eo[0]: %2 el %1 dosiero
eo[1]: %2 el %1 dosieroj

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
eo[0]: %2 el %1 dosierujo
eo[1]: %2 el %1 dosierujoj

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
eo[0]: %2 el %1 ero
eo[1]: %2 el %1 eroj

en: %1 file | %1 files
eo[0]: %1 dosiero
eo[1]: %1 dosieroj

en: %1 folder | %1 folders
eo[0]: %1 dosierujo
eo[1]: %1 dosierujoj

en: %1 item | %1 items
eo[0]: %1 ero
eo[1]: %1 eroj

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
eo: Detaloj

[ctx: Pause running job]
en: Pause
eo: Paŭzi

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
eo: Nuligi

en: More Options…
eo: Pli da Elektebloj…

en: Open
eo: Malfermi

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
eo: Tajpu respondon…

[ctx: @action:button]
en: Send
eo: Sendi

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
eo: %1 (Paŭzita)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
eo: %1 (Malsukcesis)

en: Job Failed
eo: Tasko Malsukcesis

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
eo: %1 (Finita)

en: Job Finished
eo: Tasko Finiĝis

en: now
eo: nun

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
eo: antaŭ %1m

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
eo: Restas %1 s

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
eo: %1m restas

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
eo: %1 h restanta

en: Notification service not available
eo: Servo de sciigo ne havebla

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
eo: Sciigoj estas aktuale provizitaj de '%1 %2'

en: Show Fewer
eo: Montri Malpli

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
eo: Montri %1 Pli

en: Clear All Notifications
eo: Forigi Ĉiujn Sciigojn
