plasma-settings - en to fi translation catalogue (167 entries)

en: Error resetting the modem: %1
fi: Virhe alustettaessa modeemia: %1

en: Error updating connection settings for %1: %2.
fi: Virhe päivitettäessä yhteysasetuksia kohteelle %1: %2.

en: Error activating connection: %1
fi: Virhe aktivoitaessa yhteyttä: %1

en: Error adding connection: %1
fi: Virhe lisättäessä yhteyttä: %1

en: Error removing connection: %1
fi: Virhe poistettaessa yhteyttä: %1

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unmanaged
fi: Ei hallittu

en: Unavailable
fi: Ei käytettävissä

en: Disconnected
fi: Ei yhteyttä

en: Preparing
fi: Valmistellaan

en: ConfiguringHardware
fi: MäärittäväLaite

en: NeedAuth
fi: TodennusVaaditaan

en: ConfiguringIp
fi: MäärittäväIP

en: CheckingIp
fi: TarkistavaIP

en: Activated
fi: Käytössä

en: Deactivating
fi: Passivoidaan

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Off
fi: Ei käytössä

en: Low-power mode
fi: Vähävirtatila

en: Full power mode
fi: Täysvirtatila

en: Initializing
fi: Alustetaan

en: Locked
fi: Lukittu

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disabling
fi: Poistetaan käytöstä

en: Enabling
fi: Otetaan käyttöön

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Searching for network provider
fi: Etsitään verkkotarjoajaa

en: Registered with network provider
fi: Rekisteröity verkkotarjoajaan

en: Disconnecting
fi: Katkaistaan yhteys

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: No error.
fi: Ei virheitä.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: SIM is required but missing.
fi: SIM vaaditaan mutta puuttuu.

en: SIM is available but unusable.
fi: SIM on läsnä muttei käytettävissä.

en: Not registered, not searching for new operator to register.
fi: Ei rekisteröity eikä etsitä uutta operaattoria rekisteröitymistä varten.

en: Registered on home network.
fi: Rekisteröity kotiverkkoon.

en: Not registered, searching for new operator to register with.
fi: Ei rekisteröity, etsitään uutta operaattoria, johon rekisteröityä.

en: Registration denied.
fi: Rekisteröityminen estetty.

en: Unknown registration status.
fi: Tuntematon rekisteröitymisen tila.

en: Registered on a roaming network.
fi: Rekisteröity verkkovierailuun.

en: Registered for "SMS only", on home network.
fi: Rekisteröity ”vain tekstiviesteille” kotiverkossa.

en: Registered for "SMS only", roaming network.
fi: Rekisteröity ”vain tekstiviesteille, verkkovierailussa.

en: Emergency services only.
fi: Vain hätänumerot.

en: Registered for "CSFB not preferred", home network.
fi: Rekisteröity muodossa "CSFB:tä ei suosita”, kotiverkko.

en: Registered for "CSFB not preferred", roaming network.
fi: Rekisteröity muodossa "CSFB:tä ei suosita”, verkkovierailu.

en: Attached for access to Restricted Local Operator Services.
fi: Liitetty rajattujen paikallisoperaattoripalvelujen käyttöön.

en: Scanning networks failed: %1
fi: Verkkohaku epäonnistui: %1

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: GuessYes
fi: ArvaaKyllä

en: GuessNo
fi: ArvaaEi

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Lock reason unknown.
fi: Lukituksen syy tuntematon.

en: Modem is unlocked.
fi: Modeemi ei ole lukossa.

en: SIM requires the PIN code.
fi: SIM-kortti vaatii PIN-koodin.

en: SIM requires the PIN2 code.
fi: SIM-kortti vaatii PIN2-koodin.

en: SIM requires the PUK code.
fi: SIM-kortti vaatii PUK-koodin.

en: SIM requires the PUK2 code.
fi: SIM-kortti vaatii PUK2-koodin.

en: Modem requires the service provider PIN code.
fi: Modeemi vaatii palveluntarjoajan PIN-koodin.

en: Modem requires the service provider PUK code.
fi: Modeemi vaatii palveluntarjoajan PUK-koodin.

en: Modem requires the network PIN code.
fi: Modeemi vaatii verkon PIN-koodin.

en: Modem requires the network PUK code.
fi: Modeemi vaatii verkon PUK-koodin.

en: Modem requires the PIN code.
fi: Modeemi vaatii PIN-koodin.

en: Modem requires the corporate PIN code.
fi: Modeemi vaatii yrityksen PIN-koodin.

en: Modem requires the corporate PUK code.
fi: Modeemi vaatii yrityksen PUK-koodin.

en: Modem requires the PH-FSIM PIN code.
fi: Modeemi vaatii PH-FSIM PIN-koodin.

en: Modem requires the PH-FSIM PUK code.
fi: Modeemi vaatii PH-FSIM PUK-koodin.

en: Modem requires the network subset PIN code.
fi: Modeemi vaatii verkon alijoukon PIN-koodin.

en: Modem requires the network subset PUK code.
fi: Modeemi vaatii verkon alijoukon PUK-koodin.

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: Error toggling SIM lock: %1
fi: Virhe SIM-lukituksen tilaa vaihdettaessa: %1

en: Error changing the PIN: %1
fi: Virhe PIN-koodia vaihdettaessa: %1

en: Error sending the PIN: %1
fi: Virhe PIN-koodia lähetettäessä: %1

en: Error sending the PUK: %1
fi: Virhe PUK-koodia lähetettäessä: %1

en: Available Networks
fi: Käytettävissä olevat verkot

en: none
fi: ei mitään

en: Current operator: %1
fi: Nykyinen operaattori: %1

en: Scan For Networks
fi: Etsi verkkoja

en: Edit APN
fi: Muokkaa APN:ää

en: New APN
fi: Uusi APN

en: Name
fi: Nimi

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: Network type
fi: Verkon tyyppi

en: Only 4G
fi: Vain 4G

en: Only 3G
fi: Vain 3G

en: Only 2G
fi: Vain 2G

en: Save profile
fi: Tallenna profiili

en: Modem not available
fi: Modeemi ei ole käytettävissä

en: Mobile data
fi: Mobiilidata

en: No SIM is inserted.
fi: Ei SIM-korttia.

en: Mobile data is not available with this modem.
fi: Tämä modeemi ei tarjoa mobiilidataa.

en: An APN needs to be configured to have mobile data.
fi: Mobiilidataa varten täytyy määrittää APN.

en: Whether mobile data is enabled.
fi: Onko mobiilidata käytössä.

en: Data Usage
fi: Datakäyttö

en: View data usage.
fi: Näytä datakäyttö.

en: SIM | SIMs
fi[0]: SIM
fi[1]: SIMit

en: View SIM %1 details.
fi: Näytä SIM-kortin %1 tiedot.

en: Modem %1
fi: Modeemi %1

en: Modem Control
fi: Modeemin hallinta

en: Force Modem Restart
fi: Pakota modeemin uudelleenkäynnistys

en: Modem Details
fi: Modeemin tiedot

en: Access Technologies
fi: Saantitekniikat

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Model
fi: Malli

en: Owned Numbers:
fi: Hallitut numerot:

en: Revision
fi: Julkaisu

en: Signal Quality
fi: Signaalin laatu

en: State
fi: Tila

en: Failure Reason
fi: Virheen syy

en: Registration State
fi: Rekisteröinnin tila

en: Roaming
fi: Verkkovierailu

en: Firmware Version
fi: Laiteohjelmaversio

en: Interface Name
fi: Liitännän nimi

en: Metered
fi: Mitattu

en: Active NetworkManager Connection
fi: Aktivoi NetworkManager-yhteys

en: Device
fi: Laite

en: Device ID
fi: Laitetunniste

en: Drivers:
fi: Ajurit:

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: Power State
fi: Virtatila

en: SIM Path
fi: SIM-kortin sijainti

en: APNs
fi: APN:t

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Unable to autodetect connection settings for your carrier. Please find your carrier's APN settings by either contacting support or searching online.
fi: Operaattorin yhteysasetuksia ei tunnistettu automaattisesti. Selvitä APN-asetukset joko itse, ota yhteyttä tukeen tai etsi niitä verkosta.

en: APN List
fi: APN-luettelo

en: Delete
fi: Poista

en: Add APN
fi: Lisää APN

en: Automatically detect APN
fi: Tunnista APN automaattisesti

en: SIM Lock
fi: SIM on lukittu

en: SIM is locked
fi: SIM on lukittu

en: In order to use this SIM, you must first unlock it.
fi: SIM-korttia ei voi käyttää, ennen kuin sen lukitus on avattu.

en: SIM is not locked
fi: SIM-korttia ei ole lukittu

en: You can lock your SIM to require a set PIN code for phone calls and mobile data.
fi: SIM-kortin voi lukita niin, että puhelut ja mobiilidata vaativat PIN-koodin.

en: Lock SIM
fi: Lukitse SIM

en: Disable SIM Lock
fi: Poista SIM-lukitus käytöstä

en: Disable the SIM lock feature and remove the passcode on the SIM.
fi: Poista SIM-lukitusominaisuus käytöstä ja SIM-kortin pääsykoodi.

en: Change PIN
fi: Vaihda PIN-koodia

en: Change the passcode set on the SIM.
fi: Muuta SIM-kortille asetettua pääsykoodia.

en: Unlock SIM
fi: Poista SIM-kortin lukitus

en: Attempts left: %1
fi: Yrityksiä jäljellä: %1

en: Enter PIN
fi: Anna PIN

en: Change SIM PIN
fi: Vaihda SIM-kortin PIN

en: PINs don't match!
fi: PINit eivät täsmää!

en: PINs must be between 4 and 8 digits!
fi: PINin on oltava 4–8 numeroa pitkä!

en: Current PIN
fi: Nykyinen PIN

en: New PIN
fi: Uusi PIN

en: Confirm PIN
fi: Vahvista PIN

en: Remove SIM PIN
fi: Poista SIM-kortin PIN

en: Add SIM PIN
fi: Lisää SIM-kortin PIN

en: This SIM slot is empty, a SIM card needs to be inserted in order for it to be used.
fi: SIM-paikka on tyhjä: SIM-kortti tulee asettaa, jotta sitä voi käyttää.

en: Data Roaming
fi: Dataverkkovierailu

en: Allow your device to use networks other than your carrier.
fi: Salli laitteen käyttää muitakin kuin omaa verkkoa.

en: Modify APNs
fi: Muokkaa APN:iä

en: Configure access point names for your carrier.
fi: Aseta operaattorisi tukiasemanimet.

en: Networks
fi: Verkot

en: Select a network operator.
fi: Valitse verkko-operaattori.

en: Modify SIM lock settings.
fi: Muuta SIM-lukitusasetuksia.

en: View the details of the modem this SIM is connected to.
fi: Näytä tiedot modeemista, johon tämä SIM on kytketty.

en: SIM Details
fi: SIM-kortin tiedot

en: Operator Code (modem)
fi: Operaattorin koodi (modeemi)

en: Operator Name (modem)
fi: Operaattorin nimi (modeemi)

en: Operator Code (provided by SIM)
fi: Operaattorin koodi (SIM-kortilta)

en: Operator Name (provided by SIM)
fi: Operaattorin nimi (SIM-kortilta)

en: SIM ID
fi: SIMin tunniste

en: Emergency Numbers
fi: Hätänumerot
