plasma-mobile - en to fr translation catalogue (66 entries)

en: Open with %1
fr: Ouvrir avec %1

en: Open with…
fr: Ouvrir avec...

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir le dossier contenant

en: &Copy
fr: &Copier

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
fr: Copier un emplacement

en: Properties
fr: Propriétés

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

en: SIM Locked
fr: Carte SIM verrouillée

en: Outputs
fr: Sorties

en: Inputs
fr: Entrées

en: Playback Streams
fr: Flux de lecture

en: Recording Streams
fr: Flux d'enregistrement

en: Device name not found
fr: Impossible de trouver le nom du périphérique

en: Show additional options for %1
fr: Afficher les options additionnelles pour %1

en: Unmute
fr: Sortir du mode Pause

en: Mute
fr: Mettre en pause

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
fr: Ajuster le volume pour %1

[ctx: volume percentage]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
fr: 100 %

en: Notification Sounds
fr: Sons de notifications

[ctx: label of stream items]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: Stream name not found
fr: Impossible de trouver le nom du flux

en: configure audio streams
fr: Configurer les flux audio

en: Open audio settings
fr: Ouvrir la configuration de l'audio

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
fr: Rechercher...

en: No media playing
fr: Aucun média en lecture

en: Previous track
fr: Piste précédente

en: Play or Pause media
fr: Lire ou mettre en pause un média

en: Next track
fr: Piste suivante

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
fr: Copier l'adresse du lien

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

[ctx: Reply to message]
en: Reply
fr: Répondre

[ctx: Row description, e.g. Source]
en: %1:
fr: %1 :

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
fr: %2 parmi %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
fr[0]: %2 parmi %1 fichiers
fr[1]: %2 parmi %1 fichiers

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
fr[0]: %2 sur %1 dossiers
fr[1]: %2 sur %1 dossiers

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
fr[0]: %2 sur %1 éléments
fr[1]: %2 sur %1 éléments

en: %1 file | %1 files
fr[0]: Fichier %1
fr[1]: %1 fichiers

en: %1 folder | %1 folders
fr[0]: Dossier %1
fr[1]: %1 dossiers

en: %1 item | %1 items
fr[0]: Élément %1
fr[1]: %1 éléments

[ctx: Bytes per second]
en: %1/s
fr: %1 / s

[ctx: Percentage of a job]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
fr: Détails

[ctx: Pause running job]
en: Pause
fr: Mettre en pause

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
fr: Annuler

en: More Options…
fr: Plus d'options...

en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
fr: Saisir une réponse...

[ctx: @action:button]
en: Send
fr: Envoyer

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
fr: %1 (Mis en pause)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
fr: %1 (En échec)

en: Job Failed
fr: Échec de la tâche

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
fr: %1 (Terminé)

en: Job Finished
fr: Tâche terminée

en: now
fr: maintenant

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
fr: Il y a %1 m

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
fr: %1 s restantes

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
fr: %1 m restantes

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
fr: %1 h restantes

en: Notification service not available
fr: Le service de notifications est non disponible.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
fr: Les notifications sont actuellement fournies par « %1 %2 ».

en: Show Fewer
fr: En afficher moins

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
fr: Afficher %1 de plus

en: Clear All Notifications
fr: Effacer toutes les notifications
