plasma-settings - en to fr translation catalogue (196 entries)

en: Unable to change NTP settings
fr: Impossible de modifier les paramètres « NTP »

en: Unable to set current time
fr: Impossible de définir l'heure actuelle

en: Unable to set timezone
fr: Impossible de définir un fuseau horaire

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
fr: Addis-Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
fr: Adélaïde

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
fr: Alger

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
fr: Andorre

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
fr: Aktaou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
fr: Aktioubé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
fr: Araguaína

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
fr: Achgabat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
fr: Athènes

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
fr: Atyraou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
fr: Açores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
fr: Bagdad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
fr: Bahía de Banderas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
fr: Bahreïn

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
fr: Bakou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barbados
fr: La Barbade

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barnaul
fr: Barnaoul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
fr: Beyrouth

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
fr: Belém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
fr: Bermudes

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
fr: Bichkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
fr: Bruxelles

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
fr: Bucarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
fr: Büsingen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
fr: Le Caire

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
fr: Ikaluktutiak (Cambridge Bay)

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
fr: Canaries

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
fr: Cancún

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
fr: Caïmans

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
fr: Centrer

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
fr: Tchita

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
fr: Choybalsan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
fr: Comores

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
fr: Copenhague

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
fr: Cordoue

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
fr: Cuiabá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
fr: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
fr: Damas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
fr: Dacca

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
fr: Dominique

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
fr: Dubaï

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
fr: Dumont d'Urville

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
fr: Douchanbé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
fr: Pâques

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Efate
fr: Éfaté

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
fr: Eirunepé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
fr: Laâyoune

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
fr: Salvador

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Famagusta
fr: Famagouste

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
fr: Féroé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
fr: Fidji

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fort Nelson
fr: Fort Nelson

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
fr: Nuuk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
fr: Grenade

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
fr: Guernesey

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
fr: La Havane

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
fr: Hébron

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
fr: Hô-Chi-Minh-Ville

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
fr: Irkoutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
fr: Île de Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
fr: Jamaïque

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
fr: Jérusalem

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
fr: Djouba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
fr: Kaboul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
fr: Kachgar

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
fr: Katmandou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
fr: Kiev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kiritimati
fr: Christmas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
fr: Calcutta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
fr: Krasnoïarsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
fr: Koweït

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
fr: Lisbonne

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
fr: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
fr: Londres

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
fr: Macao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
fr: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
fr: Madère

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
fr: Mahé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malta
fr: Malte

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manila
fr: Manille

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
fr: Marquises

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
fr: Maurice

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
fr: Mazatlán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
fr: Mérida

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
fr: Mexico

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
fr: Mogadiscio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
fr: Moscou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
fr: Mascate

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
fr: Nicosie

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
fr: Nouméa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
fr: Novokouznetsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novosibirsk
fr: Novossibirsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
fr: Oural

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palau
fr: Palaos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
fr: Port-d'Espagne

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
fr: Koustanaï

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
fr: Kyzylorda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
fr: Rangoun

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
fr: Réunion

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
fr: Río Gallegos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
fr: Riyad

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
fr: Sakhaline

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Marino
fr: Saint-Marin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
fr: Santarém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santo Domingo
fr: Saint-Domingue

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
fr: São Paulo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
fr: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Scoresbysund
fr: Scoresby Sund

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
fr: Séoul

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
fr: Singapour

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
fr: Géorgie du Sud

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
fr: St-Barthélémy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
fr: Sainte-Hélène

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
fr: St-Johns

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
fr: St-Christophe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
fr: Sye-Lucie

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
fr: St-Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
fr: St-Vincent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
fr: Showa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
fr: Tachkent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
fr: Téhéran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
fr: Thimphou

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
fr: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
fr: Tucumán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
fr: Oulan-Bator

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
fr: Ürümqi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ushuaia
fr: Ushuaïa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ust-Nera
fr: Oust-Nera

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+00:00
fr: UTC + 00:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+01:00
fr: UTC + 01:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+02:00
fr: UTC + 02:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+03:00
fr: UTC + 03:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+03:30
fr: UTC + 03:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+04:00
fr: UTC + 04:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+04:30
fr: UTC + 04:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:00
fr: UTC + 05:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:30
fr: UTC + 05:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:45
fr: UTC + 05:45

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+06:00
fr: UTC + 06:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+06:30
fr: UTC + 06:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+07:00
fr: UTC + 07:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+08:00
fr: UTC + 08:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+09:00
fr: UTC + 09:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+09:30
fr: UTC + 09:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+10:00
fr: UTC + 10:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+11:00
fr: UTC + 11:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+12:00
fr: UTC + 12:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+13:00
fr: UTC + 13:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+14:00
fr: UTC + 14:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-00:00
fr: UTC - 00:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-01:00
fr: UTC - 01:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-02:00
fr: UTC - 02:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-03:00
fr: UTC - 03:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-03:30
fr: UTC - 03:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-04:00
fr: UTC - 04:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-04:30
fr: UTC - 04:30

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-05:00
fr: UTC - 05:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-06:00
fr: UTC - 06:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-07:00
fr: UTC - 07:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-08:00
fr: UTC - 08:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-09:00
fr: UTC - 09:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-10:00
fr: UTC - 10:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-11:00
fr: UTC - 11:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-12:00
fr: UTC - 12:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-13:00
fr: UTC - 13:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-14:00
fr: UTC - 14:00

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
fr: Oujhorod

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
fr: Vienne

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
fr: Varsovie

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
fr: Iakoutsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
fr: Iekaterinbourg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
fr: Erevan

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
fr: Afrique

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
fr: Amériques

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
fr: Antarctique

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
fr: Asie

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
fr: Atlantique

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
fr: Australie

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
fr: Indien

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
fr: Pacifique

en: Display
fr: Affichage

en: 24-Hour Format
fr: Format de 24 heures

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
fr: Utiliser ou non un format sur 24 heures pour les horloges.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Time and Date
fr: Heure et date

en: Automatic Time Synchronization
fr: Synchronisation automatique de l'heure

en: Whether to set the time automatically.
fr: Définir automatiquement ou non l'heure.

en: System Time
fr: Heure du système

en: System Date
fr: Date du système

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
fr: Saisir le fuseau horaire

en: Pick System Time
fr: Saisir l'heure du système
