plasma-mobile - en to he translation catalogue (49 entries)

en: Shell
he: מעטפת

en: General
he: כללי

en: Shell Vibrations
he: רטט במעטפת

en: Animations
he: הנפשות

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
he: אם אפשרות זו כבויה, ההנפשות תופחתנה לכמה שפחות.

en: Auto Hide Panels
he: הסתרת לוחות אוטומטית

en: Auto-hide the status and navigation panels to allow applications to always be in fullscreen.
he: להסתיר את לוחות המצב והניווט אוטומטית כדי לאפשר ליישומים תמיד למלא את המסך.

en: Double Tap to Wakeup
he: נגיעה כפולה תעיר

en: When the screen is off, double tap to wakeup the device.
he: כשהמסך כבוי, יש להקיש עליו פעמיים כדי להעיר את המכשיר.

en: Status Bar
he: שורת מצב

en: Date in status bar
he: תאריך בשורת המצב

en: If on, date will be shown next to the clock in the status bar.
he: אם האפשרות פעילה, יופיע תאריך ליד השעון בשורת המצב.

en: Battery Percentage
he: אחוז סוללה

en: Show battery percentage in the status bar.
he: הצגת אחוז סוללה בשורת המצב.

en: Status Bar Size
he: גודל שורת מצב

en: Size of the top panel (needs restart).
he: גודל הלוח העליון (דורש הפעלה מחדש).

[ctx: Status bar height]
en: Tiny
he: פצפון

[ctx: Status bar height]
en: Small
he: קטן

[ctx: Status bar height]
en: Normal
he: רגיל

[ctx: Status bar height]
en: Large
he: גדול

[ctx: Status bar height]
en: Very Large
he: גדול מאוד

en: Action Drawer
he: מגירת פעולות

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
he: מצב נעוץ

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
he: מצב מורחב

en: Quick Settings
he: הגדרות מהירות

en: Top Left Drawer Mode
he: מצב מגירה שמאלית עליונה

en: Mode when opening from the top left.
he: מצב בעת פתיחה מהפינה השמאלית העליונה.

en: Top Right Drawer Mode
he: מצב מגירה ימנית עליונה

en: Mode when opening from the top right.
he: מצב בעת פתיחה מהפינה הימנית העליונה.

[ctx: @title:group, shortcuts available from lock screen]
en: Lock Screen Shortcuts
he: קיצורי מסך נעילה

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
he: אין

[ctx: @item:inlistbox]
en: Flashlight
he: פנס

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
he: מצלמה

[ctx: @label:listbox]
en: Left button
he: כפתור שמאלי

[ctx: @label:listbox]
en: Right button
he: כפתור ימני

[ctx: @action:button]
en: Hide
he: הסתרה

[ctx: @action:button]
en: Show
he: הצגה

en: Quick Settings Columns
he: עמודות הגדרות מהירות

en: Maximum number of columns in landscape orientation.
he: מספר העמודות המרבי בכיוון אופקי.

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel and hide them.
he: התאמת סדר ההגדרות המהירות בלוח הנשלף מלמעלה ולהסתיר אותן.

en: Disabled Quick Settings
he: הגדרות מהירות מושבתות

en: Re-enable previously disabled quick settings.
he: להפעיל מחדש הגדרות מהירות שהושבתו בעבר.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
he: האם להפעיל רטט במעטפת.

en: Vibration Duration
he: משך רטט

en: How long shell vibrations should be.
he: מה יהיה אורך הרטט במעטפת.

[ctx: Long duration]
en: Long
he: ארוך

[ctx: Medium duration]
en: Medium
he: בינוני

[ctx: Short duration]
en: Short
he: קצר

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
he: הרטט במקלדת נשלט בנפרד דרך מודול הגדרות המקלדת.
