plasma-mobile - en to he translation catalogue (56 entries)

en: Opens the initial start wizard without modifying configuration
he: פותח את אשף ההתחלה הראשונית מבלי לשנות את ההגדרות

en: © 2024 KDE Community
he: © 2024 קהילת KDE

en: Devin Lin
he: דווין לין

en: Edit APN
he: עריכת נקודת גישה (APN)

en: Name
he: שם

en: APN
he: נקודת גישה (APN)

en: Username
he: שם משתמש

en: Password
he: סיסמה

en: Network type
he: סוג רשת

en: 4G/3G/2G
he: דור 4/דור 3/דור 2

en: 3G/2G
he: דור 3/דור 2

en: 2G
he: דור 2

en: Only 4G
he: דור 4 בלבד

en: Only 3G
he: דור 3 בלבד

en: Only 2G
he: דור 2 בלבד

en: Any
he: כלשהו

en: Cellular
he: סלולרי

en: Please configure your APN below for mobile data, further information will be available with your carrier.
he: נא להגדיר את נקודת הגישה (APN) שלך להלן לטובת חיבור סלולרי, פרטים נוספים יהיו זמינים מול ספק התקשורת שלך.

en: You are connected to the mobile network.
he: התחברת לרשת נתונים סלולרית.

en: Please insert a SIM card into your device.
he: נא להכניס כרטיס SIM לתוך המכשיר שלך.

en: Your device does not have a modem available.
he: למכשיר שלך אין מודם זמין.

en: Mobile Data
he: נתונים סלולריים

en: Edit
he: עריכה

en: Delete
he: מחיקה

en: Add APN
he: הוספת נקודת גישה (APN)

en: Complete!
he: סיימנו!

en: Your device is now ready. <br /><br />Enjoy <b>%1</b>!
he: המכשיר שלך מוכן כעת. <br /><br />בהצלחה <b>%1</b>!

en: Before we get started…
he: לפני שנתחיל…

en: Adjust the screen brightness to be comfortable for the installation process.
he: אפשר לכוון את בהירות המסך לנוחות מרבית בתהליך ההתקנה.

en: Adjust the size of elements on the screen.
he: אפשר לכוון את גודל הרכיבים שעל המסך.

en: Display Scaling
he: קנה מידה לתצוגה

en: Dark Theme
he: ערכת עיצוב כהה

en: System Navigation
he: ניווט במערכת

en: Choose a method to navigate around the system.
he: נא לבחור שיטה לניווט ברחבי המערכת.

en: Gesture navigation
he: ניווט במחוות

en: Swipe up from the bottom to see running applications. Flick to go to the home screen.
he: החלקה מתחתית המסך תציג את היישומים הפעילים. החלקה קצרה תחזיר אותך למסך הבית.

en: Button navigation
he: ניווט בכפתורים

en: Use buttons on a navigation bar to navigate the system.
he: שימוש בכפתורים בסרגל הניווט כדי לנווט ברחבי המערכת.

en: This can later be changed in the settings.
he: אפשר לשנות את זה בהמשך דרך הגדרות.

en: Time and Date
he: שעה ותאריך

en: Select your time zone and preferred time format.
he: נא לבחור את אזור הזמן ואת תבנית השעה המועדפת עליך.

en: 24-Hour Format
he: תבנית 24 שעות

en: Invalid input.
he: קלט שגוי.

en: Connect
he: חיבור

en: Disconnect
he: ניתוק

en: Configure
he: הגדרה

en: Connect to
he: התחברות אל

en: Network
he: רשת

en: Connect to a WiFi network for network access.
he: אפשר להתחבר לרשת אלחוטית כדי לגשת לאינטרנט.

en: Password…
he: סיסמה…

en: Welcome to<br/><b>Plasma Mobile</b>
he: ברוך בואך אל<br/><b>פלזמה לניידים</b>

en: Powered by<br/><b>%1</b>
he: פועל על גבי<br/><b>%1</b>

en: Next
he: הבא

en: Initial Start
he: הפעלה ראשונה

en: Back
he: חזרה

en: Finish
he: סיום
