plasma-mobile - en to hu translation catalogue (33 entries)

en: Shell
hu: Felület

en: General
hu: Általános

en: Shell Vibrations
hu: Rezgések

en: Animations
hu: Animációk

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
hu: Ha ki van kapcsolva, az animációk a lehető legjobban lecsökkennek.

en: Status bar
hu: Állapotsáv

en: Date in status bar
hu: Dátum az állapotsávon

en: If on, date will be shown next to the clock in the status bar.
hu: Ha be van kapcsolva, a dátum az óra mellett jelenik meg az állapotsávon.

en: Navigation Panel
hu: Navigációs panel

en: Gesture-only Mode
hu: Csak gesztusos mód

en: Whether to hide the navigation panel.
hu: El legyen-e rejtve a navigációs panel.

en: Always show keyboard toggle
hu: Mindig jelenjen meg a billentyűzetváltó

en: Whether to always show the keyboard toggle button on the navigation panel.
hu: Mindig megjelenjen-e a billentyűzetváltó gomb a navigációs panelen.

en: Action Drawer
hu: Csúszómenü

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
hu: Rögzített mód

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
hu: Kiterjesztett mód

en: Quick Settings
hu: Gyorsbeállítások

en: Top Left Drawer Mode
hu: Bal felső csúszómenü

en: Mode when opening from the top left.
hu: Mód a bal felső sarokból való megnyitáskor.

en: Top Right Drawer Mode
hu: Jobb felső csúszómenü.

en: Mode when opening from the top right.
hu: Mód a jobb felső sarokból való megnyitáskor.

[ctx: @action:button]
en: Hide
hu: Elrejtés

[ctx: @action:button]
en: Show
hu: Megjelenítés

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel and hide them.
hu: Szabja testre a gyorsbeállítások sorrendjét a lehúzható panelen, és rejtse el azokat.

en: Disabled Quick Settings
hu: Kikapcsolt gyorsbeállítások

en: Re-enable previously disabled quick settings.
hu: Korábban kikapcsolt gyorsbeállítások újra bekapcsolása.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
hu: Be legyen-e kapcsolva a rezgés a felületen.

en: Vibration Duration
hu: Rezgés időtartama

en: How long shell vibrations should be.
hu: Mennyi ideig tartson a felület rezgése.

[ctx: Long duration]
en: Long
hu: Hosszú

[ctx: Medium duration]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: Short duration]
en: Short
hu: Rövid

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
hu: A billentyűzet rezgése külön szabályozható a billentyűzetbeállító modulban.
