plasma-mobile - en to ia translation catalogue (27 entries)

en: Folder
ia: Dossier

[ctx: @info:placeholder]
en: Search applications…
ia: Cerca applicationes...

en: Homescreen Settings
ia: Preferentias de schermo initial

en: Icons
ia: Icones

en: Number of rows
ia: Numero de rangos

en: Number of columns
ia: Numero de columnas

en: Size of icons on homescreen
ia: Grandor de icones sur schermo initial

en: The rows and columns will swap depending on the screen rotation.
ia: Le rangos e columnas intercambiara dependente del rotation de schermo.

en: Homescreen
ia: Schermo Initial

en: Show labels on homescreen
ia: Monstra etiquettas sur schermo initial

en: Show labels in favorites bar
ia: Monstra etiquettas in barra de favoritos

en: Lock layout
ia: Bloca disposition

en: Page transition effect
ia: Effecto de transition de pagina

en: Slide
ia: Glissa

en: Cube
ia: Cubic

en: Fade
ia: Dispare

en: Stack
ia: Stack (Pila)

en: Favorites Bar
ia: Barra de favoritos

[ctx: @title:group settings group]
en: Wallpaper
ia: Tapete de papiro

[ctx: @action:button]
en: Switch between homescreens and more wallpaper options
ia: Commuta inter schermos de initio (homescreens) e plus optiones de tapete de papiro

en: Export layout to
ia: Exporta disposition a

en: Import layout from
ia: Importa Disposition ab

en: Export Status
ia: Exporta stato

en: Failed to export to %1
ia: Falleva a exportar a %1

en: Homescreen layout exported successfully to %1
ia: Disposition de schermo initial exportate con successo a %1

en: Confirm Import
ia: Confirma Importation

en: This will overwrite your existing homescreen layout!
ia: Isto superscribera tu disposition de schermo initial existente!
