plasma-mobile - en to is translation catalogue (38 entries)

en: Waydroid Integration
is: Samþætting Waydroid

en: Waydroid is not installed
is: Waydroid er ekki uppsett

en: Check installation
is: Athuga uppsetninguna

en: Downloading Android and vendor images.
    It can take a few minutes.
is: Sæki Android og diskmyndir framleiðenda.
    Það gæti tekið nokkrar sekúndur.

en: Waydroid is resetting.
    It can take a few seconds.
is: Waydroid er að endurstillast.
    Það gæti tekið nokkrar sekúndur.

en: The Waydroid session is not running.
is: Waydroid-setan er ekki keyrandi.

en: Start the session
is: Hefja setuna

en: Waydroid session is starting.
    It can take a few seconds.
is: Waydroid seta er að ræsast
    Það gæti tekið nokkrar sekúndur.

en: Waydroid applications
is: Waydroid-forrit

[ctx: @action:button]
en: Install APK
is: Setja upp APK

en: You must select a local file
is: Þú verður að velja staðværa skrá

[ctx: @action:button]
en: Delete the application
is: Eyða forritinu

en: General information
is: Almennar upplýsingar

en: IP address
is: IP-vistfang

en: Copy
is: Afrita

en: Waydroid status
is: Staða Waydroid

en: Running
is: Keyrandi

en: Stop session
is: Stöðva setu

en: Certify my device for Google Play Protect
is: Votta tækið mitt fyrir Google Play Protect

en: Installed applications
is: Uppsett forrit

en: Reset Waydroid
is: Endurstilla Waydroid

[ctx: @title:window]
en: Confirm Waydroid Reset
is: Staðfesta endurstillingu Waydroid

en: Are you sure you want to reset Waydroid? This is a destructive action, and will wipe all user data.
is: Ertu viss um að þú viljir frumstilla Waydroid? Þetta er óafturkræf aðgerð sem mun hreinsa öll gögn notenda.

en: Waydroid properties
is: Eiginleikar Waydroid

en: May require restarting the Waydroid session to apply
is: Gæti krafist endurræsingar Waydroid-setu svo breytingar virki

en: Multi Windows
is: Marg-glugga

en: Enables/Disables window integration with the desktop
is: Virkjar/slekkur á samþættingu glugga við skjáborðið

en: Suspend
is: Setja í bið

en: Let the Waydroid container sleep (after the display timeout) when no apps are active
is: Láta Waydroid-gáminn svæfast (eftir að skjárinn fer í hvíld) þegar engin forrit eru virk

en: Allow android direct access to hotplugged devices
is: Leyfa beinan aðgang Android að beintengdum tækjum

en: Downloading %1MB/%2MB Speed %3
is: Sæki %1MB/%2MB hraði %3

en: Google Play Protect configuration
is: Uppsetning Google Play Protect

en: Fetching your Android ID.
    It can take a few seconds.
is: Verið er að sækja auðkenni Android.
    Það gæti tekið nokkrar sekúndur.

en: When launching Waydroid with GAPPS for the first time, you will be notified that the device is not certified for Google Play Protect. To self certify your device, paste the Android ID in the field on the website. Then, give the Google services some minutes to reflect the change and restart Waydroid.
is: Þegar Waydroid er ræst með GAPPS í fyrsta skipti, færð þú að vita að tækið sé ekki vottað fyrir Google Play Protect. Til að sjálf-votta tækið þitt skaltu líma inn Android ID auðkennið úr reitnum á vefsvæðinu. Síðan skaltu gefa Google-þjónustunum nokkrar mínútur til að dreifa breytingunum og endurræsa þá Waydroid.

[ctx: @action:button]
en: Copy Android ID and open the website
is: Afrita auðkenni Android og opna vefsvæðið

en: Initial configuration
is: Upphafsstillingar

en: System type
is: Tegund kerfis

en: Configure Waydroid
is: Grunnstilla Waydroid
