plasma-mobile - en to is translation catalogue (50 entries)

en: Folder
is: Mappa

[ctx: @info:placeholder]
en: Search applications…
is: Leita að forritum…

en: General
is: Almennt

en: This widget was not found.
is: Þessi græja fannst ekki.

en: Configure…
is: Grunnstilla…

en: Options
is: Valkostir

en: Widget Options
is: Valkostir græju

en: Remove widget
is: Fjarlægja græju

en: Configure widget
is: Grunnstilla græju

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Release to configure, drag to move
is: Losa til að grunnstilla, draga til að færa

en: Confirm Folder Deletion
is: Staðfesta eyðingu möppu

en: Are you sure you want to delete this folder?
is: Viltu örugglega eyða þessari möppu?

en: Widgets
is: Græjur

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New Widgets…
is: Sækja nýjar græjur…

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
is: Sækja nýjar græjur…

en: Icons
is: Tákn

en: Application
is: Forrit

en: Number of rows
is: Fjöldi raða

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Size of icons on homescreen
is: Stærð tákna á heimaskjá

en: The rows and columns will swap depending on the screen rotation.
is: Fjöldi raða og dálka breytist eftir því hvernig skjárinn snýr.

en: Homescreen
is: Heimaskjár

en: Show labels on homescreen
is: Sýna merki á heimaskjá

en: Show labels in favorites bar
is: Sýna merki á eftirlætastiku

en: Lock layout
is: Læsa framsetningu

en: Page transition effect
is: Umskiptiaðferð síðu

en: Slide
is: Renna

en: Cube
is: Teningur

en: Fade
is: Dofna

en: Stack
is: Stafla

en: Rotation
is: Snúningur

en: Double tap to lock device
is: Tvípikka til að læsa tæki

en: Favorites Bar
is: Eftirlætastika

en: Show background
is: Sýna bakgrunn

[ctx: @title:group settings group]
en: Wallpaper
is: Veggfóður

en: Wallpaper blur effect
is: Móðuáhrif á veggfóðri

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: None
is: Engin

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Simple
is: Einföld

en: Export layout
is: Flytja út framsetningu

en: Import layout
is: Flytja inn framsetningu

en: Export layout to
is: Flytja út framsetningu í

en: Import layout from
is: Flytja inn framsetningu frá

en: Export Status
is: Útflutningsstaða

en: Failed to export to %1
is: Mistókst að flytja út í %1

en: Homescreen layout exported successfully to %1
is: Framsetning heimaskjás flutt út í %1

en: Confirm Import
is: Staðfesta innflutning

en: This will overwrite your existing homescreen layout!
is: Þetta skrifar yfir núverandi framsetningu á heimaskjánum!

en: Wallpapers
is: Veggfóður

en: Settings
is: Stillingar
