plasma-mobile - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

en: &Copy
it: &Copia

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
it: Copia posizione

en: Properties
it: Proprietà

en: On
it: Acceso

en: Off
it: Spento

en: Increase Volume
it: Aumenta il volume

en: Decrease Volume
it: Diminuisci il volume

en: Mute
it: Silenzia

en: SIM Locked
it: SIM bloccata

en: Outputs
it: Uscite

en: Inputs
it: Ingressi

en: Playback Streams
it: Riproduzione flussi

en: Recording Streams
it: Registrazione flussi

en: Device name not found
it: Nome del dispositivo non trovato

en: Show additional options for %1
it: Mostra opzioni aggiuntive per %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
it: Regola il volume per %1

en: Notification Sounds
it: Suoni delle notifiche

en: Stream name not found
it: Nome del flusso non trovato

en: Unmute
it: Attiva l'audio

en: Open audio settings
it: Apri impostazioni audio

en: Audio Settings
it: Impostazioni audio

en: Toggle showing audio streams
it: Mostra o nascondi i flussi audio

en: Search…
it: Cerca…

en: No media playing
it: Nessun supporto in riproduzione

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Play or Pause media
it: Riproduci o sospendi supporto

en: Next track
it: Traccia successiva

[ctx: Reply to message]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
it: Scrivi una risposta…

[ctx: @action:button]
en: Send
it: Invia

en: Notification service not available
it: Servizio delle notifiche non disponibile

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
it: Le notifiche sono attualmente fornite da «%1 %2»

en: Show Fewer
it: Mostra di meno

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
it: Mostra %1 altre

en: Clear All Notifications
it: Cancella tutte le notifiche

en: More Options…
it: Altre opzioni...

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
it: %1 (Sospesa)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
it: %1 (Non riuscita)

en: Job Failed
it: Operazione non riuscita

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
it: %1 (Completata)

en: Job Finished
it: Operazione completata

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
it: %1m fa

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
it: %1 s rimanenti

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
it: %1m rimanenti

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
it: %1 h rimanenti
