plasma-mobile - en to it translation catalogue (39 entries)

en: General
it: Generale

en: Shell Vibrations
it: Vibrazione della shell

en: Animations
it: Animazioni

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
it: Se non è attivata, le animazioni verranno ridotte al minimo.

en: Status Bar
it: Barra di stato

en: Date in status bar
it: Data nella barra di stato

en: If on, date will be shown next to the clock in the status bar.
it: Quando è attiva, la data verrà mostrata accanto all'orologio nella barra di stato.

[ctx: Status bar height]
en: Tiny
it: Sottile

[ctx: Status bar height]
en: Small
it: Piccola

[ctx: Status bar height]
en: Normal
it: Normale

[ctx: Status bar height]
en: Large
it: Grande

[ctx: Status bar height]
en: Very Large
it: Molto grande

en: Status Bar Size
it: Dimensione della barra di stato

en: Size of the top panel (needs restart).
it: Dimensione del pannello superiore (richiede il riavvio).

en: Navigation Panel
it: Pannello di navigazione

en: Gesture-only Mode
it: Modalità solo gesti

en: Whether to hide the navigation panel.
it: Se nascondere il pannello di navigazione.

en: Always show keyboard toggle
it: Mostra sempre il pulsante di attivazione della tastiera

en: Whether to always show the keyboard toggle button on the navigation panel.
it: Se mostrare sempre il pulsante di attivazione della tastiera nel pannello di navigazione.

en: Action Drawer
it: Cassetto delle azioni

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
it: Modalità appuntata

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
it: Modalità espansa

en: Quick Settings
it: Impostazioni rapide

en: Top Left Drawer Mode
it: Modalità cassetto in alto a sinistra

en: Mode when opening from the top left.
it: Modalità quando si apre dall'alto a sinistra.

en: Top Right Drawer Mode
it: Modalità cassetto in alto a destra

en: Mode when opening from the top right.
it: Modalità quando si apre dall'alto a destra.

[ctx: @action:button]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: @action:button]
en: Show
it: Mostra

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel and hide them.
it: Personalizza l'ordine delle impostazioni rapide nel pannello a discesa e nascondile.

en: Disabled Quick Settings
it: Impostazioni rapide disabilitate

en: Re-enable previously disabled quick settings.
it: Abilita di nuovo le impostazioni rapide disabilitate in precedenza.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
it: Se avere attivata la vibrazione nella shell.

en: Vibration Duration
it: Durata vibrazione

en: How long shell vibrations should be.
it: Quanto dovrebbe essere lunga la vibrazione della shell.

[ctx: Long duration]
en: Long
it: Lunga

[ctx: Medium duration]
en: Medium
it: Media

[ctx: Short duration]
en: Short
it: Breve

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
it: La vibrazione della tastiera è controllata separatamente nel modulo delle impostazioni della tastiera.
