plasma-settings - en to it translation catalogue (139 entries)

en: Unable to change NTP settings
it: Impossibile cambiare le impostazioni NTP

en: Unable to set current time
it: Impossibile impostare l'ora attuale

en: Unable to set timezone
it: Impossibile impostare il fuso orario

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
it: Addis Abeba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
it: Algeri

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
it: Aqtöbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
it: Araguaína

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
it: Aşgabat

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
it: Astrachan'

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
it: Asunción

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
it: Atene

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
it: Azzorre

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
it: Bahía de Banderas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
it: Bahrein

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
it: Belgrado

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
it: Berlino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
it: Bişkek

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
it: Bogotá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
it: Bruxelles

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
it: Bucarest

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
it: Büsingen am Hochrhein

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
it: Il Cairo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
it: Canarie

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
it: Cancún

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
it: Capo Verde

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Catamarca
it: Provincia di Catamarca

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
it: Isole Cayman

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chagos
it: Isole Chagos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
it: Chișinău

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
it: Isola di Natale

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
it: Comore

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
it: Copenaghen

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
it: Córdoba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
it: Cuiabá

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
it: Curaçao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
it: Damasco

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
it: Dacca

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
it: Gibuti

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
it: Dublino

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
it: Base Dumont d'Urville

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
it: Dušanbe

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
it: Pasqua

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
it: Eirunepé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Famagusta
it: Famagosta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
it: Fær Øer

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
it: Figi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
it: Galápagos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
it: Gibilterra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
it: Nuuk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
it: Guadalupa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
it: Isola di Man

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
it: Giacarta

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
it: Gerusalemme

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
it: Giuba

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
it: Kamčatka

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
it: Katmandu

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
it: Chandyga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
it: Kiev

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kiritimati
it: Isola Christmas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
it: Lisbona

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
it: Lubiana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
it: Lomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
it: Londra

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
it: Lower Prince's

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
it: Macao

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
it: Maceió

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
it: Maldive

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
it: Isole Marchesi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
it: Martinica

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mawson
it: Stazione Mawson

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
it: Mazatlán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: McMurdo
it: Stazione McMurdo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
it: Città del Messico

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
it: Mogadiscio

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
it: Mosca

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
it: Mascate

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
it: N'Djamena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
it: Novokuzneck

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
it: Praga

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
it: Porto Rico

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
it: Riunione

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
it: Reykjavík

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
it: Río Gallegos

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
it: Riyād

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
it: Roma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rothera
it: Base Rothera

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
it: Sachalin

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
it: Samarcanda

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
it: Santarém

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
it: San Paolo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
it: São Tomé

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
it: Saraievo

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Scoresbysund
it: Scoresby Sund

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Simferopol
it: Simferopoli

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
it: Georgia del Sud

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
it: Saint-Barthélemy

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
it: Sant'Elena

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
it: St. Johns

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
it: Saint Kitts

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
it: Santa Lucia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
it: St. Thomas

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
it: Saint-Vincent

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
it: Stoccolma

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
it: Stazione Shōwa

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
it: Teheran

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
it: Tirana

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Troll
it: Stazione di ricerca Troll

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
it: Tucumán

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
it: Tunisi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
it: Ulan Bator

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
it: Ul'janovsk

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
it: Ürümqi

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ust-Nera
it: Ust'-Nera

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
it: Città del Vaticano

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vostok
it: Base Vostok

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
it: Varsavia

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
it: Ekaterinburg

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
it: Erevan

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
it: Zagabria

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
it: Zaporižžja

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
it: Zurigo

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
it: Antartide

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
it: Atlantico

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
it: Europa

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
it: Indiana

en: Display
it: Visualizzazione

en: 24-Hour Format
it: Formato di 24 ore

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
it: Se usare un formato di 24 ore per gli orologi.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Time and Date
it: Ora e data

en: Automatic Time Synchronization
it: Sincronizzazione automatica dell'orario

en: Whether to set the time automatically.
it: Se impostare l'ora automaticamente.

en: System Time
it: Ora di sistema

en: System Date
it: Data di sistema

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
it: Scegli fuso orario

en: Pick System Time
it: Scegli la data di sistema
