plasma-mobile - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Opens the initial start wizard without modifying configuration
it: Apre la procedura guidata di avvio iniziale senza modificare la configurazione

en: © 2024 KDE Community
it: © 2024 Comunità KDE

en: Edit APN
it: Modifica APN

en: Name
it: Nome

en: Username
it: Nome utente

en: Network type
it: Tipo di rete

en: Only 4G
it: Solo 4G

en: Only 3G
it: Solo 3G

en: Only 2G
it: Solo 2G

en: Any
it: Qualsiasi

en: Cellular
it: Cellulare

en: Please configure your APN below for mobile data, further information will be available with your carrier.
it: Configura il tuo APN di seguito per i dati mobili, ulteriori informazioni saranno disponibili con il tuo operatore.

en: You are connected to the mobile network.
it: Sei connesso alla rete mobile.

en: Please insert a SIM card into your device.
it: Inserisci una scheda SIM nel tuo dispositivo.

en: Your device does not have a modem available.
it: Il tuo dispositivo non ha un modem disponibile.

en: Mobile Data
it: Dati mobili

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: Add APN
it: Aggiungi APN

en: Complete!
it: Completata!

en: Your device is now ready. <br /><br />Enjoy <b>%1</b>!
it: Il tuo dispositivo è ora pronto. <br /><br />Divertiti con <b>%1</b>!

en: Before we get started…
it: Prima di iniziare...

en: Adjust the screen brightness to be comfortable for the installation process.
it: Regola la luminosità dello schermo in modo che sia comoda per il processo di installazione.

en: Adjust the size of elements on the screen.
it: Regola la dimensione degli elementi sullo schermo.

en: Display Scaling
it: Dimensione dello schermo

en: Dark Theme
it: Tema scuro

en: System Navigation
it: Navigazione del sistema

en: Choose a method to navigate around the system.
it: Scegli un metodo per navigare nel sistema.

en: Gesture navigation
it: Navigazione con gesti

en: Swipe up from the bottom to see running applications. Flick to go to the home screen.
it: Scorri dal basso verso l'alto per vedere le applicazioni in esecuzione. Scorri per andare alla schermata iniziale.

en: Button navigation
it: Navigazione tramite pulsanti

en: Use buttons on a navigation bar to navigate the system.
it: Utilizzare i pulsanti sulla barra di navigazione per navigare nel sistema.

en: This can later be changed in the settings.
it: Questa impostazione può essere modificata in seguito nelle impostazioni.

en: Time and Date
it: Ora e data

en: Select your time zone and preferred time format.
it: Seleziona il fuso orario e il formato orario preferito.

en: 24-Hour Format
it: Formato di 24 ore

en: Invalid input.
it: Input non valido.

en: Connect
it: Connetti

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Configure
it: Configura

en: Connect to
it: Connetti a

en: Network
it: Rete

en: Connect to a WiFi network for network access.
it: Connettiti a una rete Wi-Fi per l'accesso alla rete.

en: Welcome to<br/><b>Plasma Mobile</b>
it: Benvenuto in<br/><b>Plasma Mobile</b>

en: Powered by<br/><b>%1</b>
it: Fornito da<br/><b>%1</b>

en: Next
it: Avanti

en: Initial Start
it: Avvio iniziale

en: Back
it: Indietro

en: Finish
it: Fine
