plasma-mobile - en to lv translation catalogue (65 entries)

en: Open with %1
lv: Atvērt ar „%1“

en: Open with…
lv: Atvērt ar…

en: Open Containing Folder
lv: Atvērt saturošo mapi

en: &Copy
lv: &Kopēt

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
lv: Kopēt vietu

en: Properties
lv: Īpašības

en: On
lv: Ieslēgts

en: Off
lv: Izslēgts

en: SIM Locked
lv: SIM slēgts

en: %1%
lv: %1 %

en: Outputs
lv: Izvades

en: Inputs
lv: Ievades

en: Playback Streams
lv: Atskaņošanas straumes

en: Recording Streams
lv: Ierakstīšanas straumes

en: Device name not found
lv: Ierīces nosaukums nav atrasts

en: Show additional options for %1
lv: Rādīt „%1“ papildu opcijas

en: Unmute
lv: Atjaunot skaņu

en: Mute
lv: Apklusināt

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
lv: Regulēt „%1“ skaļumu

[ctx: volume percentage]
en: %1%
lv: %1 %

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
lv: 100 %

en: Notification Sounds
lv: Paziņojumu skaņas

en: Stream name not found
lv: Straumes nosaukums nav atrasts

en: configure audio streams
lv: konfigurēt audio straumes

en: Open audio settings
lv: Atvērt skaņas iestatījumus

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
lv: Meklēt…

en: Search…
lv: Meklēt…

en: No media playing
lv: Multividi neatskaņo

en: Previous track
lv: Iepriekšējais celiņš

en: Play or Pause media
lv: Atskaņot vai pauzēt multividi

en: Next track
lv: Nākamais celiņš

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
lv: Kopēt saites adresi

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
lv: Kopēt

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
lv: Atlasīt visu

[ctx: Reply to message]
en: Reply
lv: Atbildēt

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
lv: %2 no %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
lv[0]: %2 no %1 datnes
lv[1]: %2 no %1 datnēm
lv[2]: %2 no %1 datnēm

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
lv[0]: %2 no %1 mapes
lv[1]: %2 no %1 mapēm
lv[2]: %2 no %1 mapēm

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
lv[0]: %2 no %1 vienuma
lv[1]: %2 no %1 vienumiem
lv[2]: %2 no %1 vienumiem

en: %1 file | %1 files
lv[0]: %1 datne
lv[1]: %1 datnes
lv[2]: %1 datņu

en: %1 folder | %1 folders
lv[0]: %1 mape
lv[1]: %1 mapes
lv[2]: %1 mapju

en: %1 item | %1 items
lv[0]: %1 vienums
lv[1]: %1 vienumi
lv[2]: %1 vienumu

[ctx: Percentage of a job]
en: %1%
lv: %1 %

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
lv: Informācija

[ctx: Pause running job]
en: Pause
lv: Pauze

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
lv: Atcelt

en: More Options…
lv: Vairāk opciju…

en: Open
lv: Atvērt

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
lv: Ievadiet atbildi…

[ctx: @action:button]
en: Send
lv: Nosūtīt

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
lv: %1 (pauzēts)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
lv: %1 (neizdevās)

en: Job Failed
lv: Darbs neizdevās

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
lv: %1 (pabeigts)

en: Job Finished
lv: Darbs ir pabeigts

en: now
lv: tagad

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
lv: Pirms %1 min.

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
lv: Atlicis: %1 sek.

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
lv: Atlicis: %1 min.

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
lv: Atlicis: %1 st.

en: Notification service not available
lv: Paziņojumu serviss nav pieejams

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
lv: Paziņojumus šobrīd nodrošina „%1“ „%2“

en: Show Fewer
lv: Rādīt mazāk

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
lv: Rādīt par %1 vairāk

en: Clear All Notifications
lv: Notīrīt visus paziņojumus
