plasma-mobile - en to lv translation catalogue (16 entries)

en: System Information
lv: Sistēmas informācija

[ctx: @action:button]
en: Copy
lv: Kopēt

en: Operating System
lv: Operētājsistēma

en: Webpage
lv: Tīmekļa vietne

[ctx: @title:group]
en: Software
lv: Programmatūra

en: KDE Plasma Version
lv: KDE „Plasma“ versija

en: KDE Frameworks Version
lv: KDE „Frameworks“ versija

en: Qt Version
lv: „Qt“ versija

en: Kernel Version
lv: Kodola versija

en: OS Type
lv: OS tips

[ctx: @label %1 is the CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1-bit
lv: %1 bitu

[ctx: @title:group]
en: Hardware
lv: Aparatūra

en: Processor | Processors
lv[0]: Procesors
lv[1]: Procesori
lv[2]: Procesoru

en: Memory
lv: Atmiņa

[ctx: @label %1 is the formatted amount of system memory (e.g. 7,7 GiB)]
en: %1 of RAM
lv: %1 RAM

[ctx: Unknown amount of RAM]
en: Unknown
lv: Nezināms
