plasma-mobile - en to nl translation catalogue (37 entries)

en: Waydroid is not installed
nl: Waydroid is niet geïnstalleerd

en: Check installation
nl: Installatie controleren

en: Downloading Android and vendor images.
    It can take a few minutes.
nl: Android en images van leveranciers worden gedownload.
    Het kan een paar minuten duren.

en: Waydroid is resetting.
    It can take a few seconds.
nl: Waydroid wordt gereset.
    Het kan een paar seconden duren.

en: The Waydroid session is not running.
nl: De Waydroid-sessie is niet actief.

en: Start the session
nl: Start de sessie

en: Waydroid session is starting.
    It can take a few seconds.
nl: Waydroid sessie wordt gestart.
    Het kan een paar seconden duren.

en: Waydroid applications
nl: Waydroid-toepassingen

[ctx: @action:button]
en: Install APK
nl: APK installeren

en: You must selected local file
nl: U moet een lokaal bestand selecteren

[ctx: @action:button]
en: Delete the application
nl: De toepassing verwijderen

en: General information
nl: Algemene informatie

en: IP address
nl: IP-adres

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Waydroid status
nl: Waydroid-status

en: Running
nl: Actief

en: Stop session
nl: Sessie stoppen

en: Certify my device for Google Play Protect
nl: Certificeer mijn apparaat voor Google Play Protect

en: Installed applications
nl: Geïnstalleerde toepassingen

en: Reset waydroid
nl: Waydroid resetten

[ctx: @title:window]
en: Confirm Waydroid Reset
nl: Resetten van Waydroid bevestigen

en: Are you sure you want to reset Waydroid ? This is a destructive action, and will wipe all user data.
nl: Wilt u Waydroid resetten? Dit is een destructieve actie en zal alle gebruikersgegevens wissen.

en: Waydroid properties
nl: Waydroid-eigenschappen

en: May require restarting the waydroid session to apply
nl: Kan opnieuw starten van de waydroid-sessie vereisen om toe te passen

en: Multi Windows
nl: Multi-vensters

en: Enables/Disables window integration with the desktop
nl: Schakelt vensterintegratie met het bureaublad in/uit

en: Suspend
nl: Onderbreken

en: Let the Waydroid container sleep (after the display timeout) when no apps are active
nl: Laat de Waydroid container slapen (na de timeout van het scherm) wanneer geen toepassingen actief zijn

en: Allow android direct access to hotplugged devices
nl: Bied android directe toegang tot hot ingeplugde apparaten

en: Downloading %1MB/%2MB Speed %3
nl: Downloaden van %1MB/%2MB Snelheid %3

en: Google Play Protect configuration
nl: Configuratie voor Google Play Protect

en: We fetching your Android ID.
    It can take a few seconds.
nl: We halen uw Android-ID op.
    Het kan enkele seconden duren.

en: When launching waydroid with GAPPS for the first time you will be notified that the device is not certified for Google Play Protect. To self certify your device, paste the Android ID on the field in the website. Then, give the Google services some minutes to reflect the change and restart waydroid.
nl: Bij voor de eerste keer starten van waydroid met GAPPS zult u gemeld krijgen dat het apparaat niet gecertificeerd is voor Google Play Protect. Om zelf uw apparaat te certificeren, plak het Android-ID op het veld in de website. Geef daarna de Google services enige minuten om de wijziging te behandelen en start waydroid opnieuw.

[ctx: @action:button]
en: Copy Android ID and open the website
nl: Kopieer Android-ID en open de website

en: Initial configuration
nl: Initiële configuratie

en: System type
nl: Systeemtype

en: Configure waydroid
nl: Waydroid configureren
