plasma-mobile - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: Folder
nl: Map

[ctx: @info:placeholder]
en: Search applications…
nl: Toepassingen zoeken…

en: General
nl: Algemeen

en: This widget was not found.
nl: Dit widget is niet gevonden.

en: Configure…
nl: Configureren…

en: Options
nl: Opties

en: Widget Options
nl: Opties van widgets

en: Remove widget
nl: Widget verwijderen

en: Configure widget
nl: Widget configureren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Release to configure, drag to move
nl: Loslaten om te configureren, slepen om te verplaatsen

en: Confirm Folder Deletion
nl: Verwijderen van map bevestigen

en: Are you sure you want to delete this folder?
nl: Wilt u deze map verwijderen?

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New Widgets…
nl: Nieuwe widgets ophalen…

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
nl: Nieuwe widgets ophalen…

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Application
nl: Toepassingen

en: Number of rows
nl: Aantal rijen

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Size of icons on homescreen
nl: Grootte van pictogrammen op standaard scherm

en: The rows and columns will swap depending on the screen rotation.
nl: De rijen en kolommen zullen omwisselen afhankelijk van de schermrotatie.

en: Homescreen
nl: Standaard scherm

en: Show labels on homescreen
nl: Labels tonen op standaard scherm

en: Show labels in favorites bar
nl: Labels in balk met favorieten tonen

en: Lock layout
nl: Opmaak vergrendelen

en: Page transition effect
nl: Pagina-transitie-effect

en: Slide
nl: Dia

en: Cube
nl: Kubus

en: Fade
nl: Vervagen

en: Stack
nl: Stapel

en: Rotation
nl: Rotatie

en: Double tap to lock device
nl: Tik tweemaal om apparaat te vergrendelen

en: Favorites Bar
nl: Balk met favorieten

en: Show background
nl: Achtergrond tonen

[ctx: @title:group settings group]
en: Wallpaper
nl: Achtergrondafbeelding

en: Wallpaper blur effect
nl: Vervagingseffect op achtergrondafbeelding

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: None
nl: Geen

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Simple
nl: Eenvoudig

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Full
nl: Volledig

en: Export layout
nl: Indeling exporteren

en: Import layout
nl: Indeling importeren

en: Export layout to
nl: Indeling exporteren naar

en: Import layout from
nl: Indeling importeren uit

en: Export Status
nl: Status exporteren

en: Failed to export to %1
nl: Exporteren naar %1 is mislukt

en: Homescreen layout exported successfully to %1
nl: Indeling van standaard scherm exporteren naar %1 had succes

en: Confirm Import
nl: Importeren bevestigen

en: This will overwrite your existing homescreen layout!
nl: Dit zal de indeling van het standaard scherm overschrijven!

en: Wallpapers
nl: Achtergrondafbeeldingen

en: Settings
nl: Instellingen
