plasma-mobile - en to nl translation catalogue (57 entries)

en: Open with %1
nl: Openen met %1

en: Open with…
nl: Openen met…

en: Open Containing Folder
nl: De map openen waarin het zich bevindt

en: &Copy
nl: &Kopiëren

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
nl: Locatie kopiëren

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Clear All Notifications
nl: Alle meldingen wissen

en: On
nl: Aan

en: Off
nl: Uit

en: SIM Locked
nl: SIM is vergrendeld

en: Output Devices
nl: Uitvoerapparaten

en: Input Devices
nl: Invoerapparaten

en: Playback Streams
nl: Afspeelstromen

en: Recording Streams
nl: Opnamestreams

en: Device name not found
nl: Apparaatnaam niet gevonden

en: Show additional options for %1
nl: Additionele opties voor %1 tonen

en: Notification Sounds
nl: Meldingsgeluiden

en: Stream name not found
nl: Streamnaam niet gevonden

en: Unmute
nl: Dempen opheffen

en: Mute
nl: Dempen

en: configure audio streams
nl: audio-streams configureren

en: Open audio settings
nl: Audio-instellingen openen

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
nl: Zoeken…

en: No media playing
nl: Er speelt geen medium

en: Previous track
nl: Vorige track

en: Play or Pause media
nl: Afspelen of pauzeren van medium

en: Next track
nl: Volgende track

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
nl: Koppelingsadres kopiëren

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
nl: Alles selecteren

[ctx: Reply to message]
en: Reply
nl: Beantwoorden

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
nl: %2 van %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
nl[0]: %2 / %1 bestand
nl[1]: %2 van %1 bestanden

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
nl[0]: %2 van %1 map
nl[1]: %2 van %1 mappen

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
nl[0]: %2 / %1 item
nl[1]: %2 van %1 items

en: %1 file | %1 files
nl[0]: %1 bestand
nl[1]: %1 bestanden

en: %1 folder | %1 folders
nl[0]: %1 map
nl[1]: %1 mappen

[ctx: Pause running job]
en: Pause
nl: Pauzeren

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: More Options…
nl: Meer opties…

en: Open
nl: Openen

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
nl: Een antwoord intypen…

[ctx: @action:button]
en: Send
nl: Verzenden

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
nl: %1 [gepauzeerd]

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
nl: %1 (Mislukt)

en: Job Failed
nl: Taak mislukt

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
nl: %1 (beëindigd)

en: Job Finished
nl: Job voltooid

en: now
nl: nu

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
nl: %1 m geleden

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
nl: %1 s resterend

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
nl: %1 m resterend

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
nl: %1 u resterend

en: Notification service not available
nl: Meldingenservice niet beschikbaar

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
nl: Meldingen worden nu geleverd door '%1 %2'

en: Show Fewer
nl: Minder tonen

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
nl: %1 meer tonen
