plasma-mobile - en to nn translation catalogue (32 entries)

en: Shell
nn: Skal

en: General
nn: Generelt

en: Shell Vibrations
nn: Skalvibrering

en: Animations
nn: Animasjonar

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
nn: Viss dette er av, vert animasjonane reduserte så mykje som mogleg.

en: Navigation Panel
nn: Navigasjonspanel

en: Gesture-only Mode
nn: «Berre fingerrørsler»-modus

en: Whether to hide the navigation panel.
nn: Om navigasjonspanelet skal gøymast.

en: Task Switcher
nn: Oppgåvevekslar

en: Show Application Previews
nn: Vis førehandsvising av program

en: Turning this off may help improve performance.
nn: Ytinga kan vera betre om du slår dette av.

en: Action Drawer
nn: Handlingsskuff

en: Quick Settings
nn: Snøgginnstillingar

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
nn: Festa-modus

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
nn: Utvida-modus

en: Top Left Drawer Mode
nn: Øvre venstre skuff-modus

en: Mode when opening from the top left.
nn: Modus ved opning frå oppe til venstre.

en: Top Right Drawer Mode
nn: Øvre høgre skuff-modus

en: Mode when opening from the top right.
nn: Modus ved opning frå oppe til høgre.

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel.
nn: Tilpassa rekkjefølgja på snøgginnstillingane i nedtrekkspanelet.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
nn: Om vibrasjonar skal vera slått på i skalet.

en: Vibration Intensity
nn: Vibrasjonsintensitet

en: How intense shell vibrations should be.
nn: Kor intens skalvibreringa skal vera.

[ctx: Low intensity]
en: Low
nn: Låg

[ctx: Medium intensity]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: High intensity]
en: High
nn: Høg

en: Vibration Duration
nn: Vibrasjonstid

en: How long shell vibrations should be.
nn: Kor lenge skalvibreringa skal vara.

[ctx: Long duration]
en: Long
nn: Lang

[ctx: Medium duration]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: Short duration]
en: Short
nn: Kort

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
nn: Tastaturvibrasjonar vert kontrollerte for seg, i modulen for tastaturoppsett.
