plasma-mobile - en to nn translation catalogue (57 entries)

en: Open with %1
nn: Opna med %1

en: Open with…
nn: Opna med …

en: Open Containing Folder
nn: Opna foreldermappa

en: &Copy
nn: &Kopier

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
nn: Kopier adresse

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Clear All Notifications
nn: Tøm varslingar

en: On
nn: På

en: Off
nn: Av

en: SIM Locked
nn: Sim låst

en: Playback Streams
nn: Avspelingsstraumar

en: Recording Streams
nn: Opptaksstraumar

en: Device name not found
nn: Fann ikkje einingsnamn

en: Show additional options for %1
nn: Vis fleire val for %1

[ctx: volume percentage]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
nn: 100 %

en: Notification Sounds
nn: Varslingslydar

en: Stream name not found
nn: Fann ikkje straumnamn

en: Unmute
nn: Lyddemping av

en: Mute
nn: Slå av lyd

en: Open audio settings
nn: Opna lydinnstillingar

en: %1%
nn: %1 %

en: No media playing
nn: Inkje medium vert spela av

en: Previous track
nn: Førre spor

en: Play or Pause media
nn: Spel/pause

en: Next track
nn: Neste spor

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
nn: Kopier lenkjeadresse

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
nn: Kopier

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
nn: Merk alt

[ctx: Reply to message]
en: Reply
nn: Svar

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
nn: %2 av %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
nn[0]: %2 av %1 fil
nn[1]: %2 av %1 filer

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
nn[0]: %2 av %1 mappe
nn[1]: %2 av %1 mapper

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
nn[0]: %2 av %1 element
nn[1]: %2 av %1 element

en: %1 file | %1 files
nn[0]: %1 fil
nn[1]: %1 filer

en: %1 folder | %1 folders
nn[0]: %1 mappe
nn[1]: %1 mapper

en: %1 item | %1 items
nn[0]: %1 element
nn[1]: %1 element

[ctx: Percentage of a job]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
nn: Detaljar

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
nn: Avbryt

en: More Options…
nn: Fleire val …

en: Open
nn: Opna

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
nn: Skriv svar …

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
nn: %1 (pause)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
nn: %1 (mislukka)

en: Job Failed
nn: Jobb mislukka

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
nn: %1 (ferdig)

en: Job Finished
nn: Jobb ferdig

en: now
nn: no

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
nn: %1 minutt sidan

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
nn: %1 sekund att

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
nn: %1 minutt att

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
nn: %1 time att

en: Notification service not available
nn: Varslingstenesta ikkje tilgjengeleg

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
nn: Varslingar vert handterte av «%1 %2»

en: Show Fewer
nn: Vis færre

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
nn: Vis %1 fleire
